LIFESTYLE

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ଵାରା କି କି ଅସୁବିଧା ଉପୁଜେ

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ଯାଣନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ଵାରା କି କି ଅସୁବିଧା ଉପୁଜେ

ଜଙ୍କଫୁଡ ଆଜିକାଲି ଏକ ସାଧାରଣ ଖାଦ୍ୟ କହିଲେ ଚଳେ । ଛୋଟ ପିଲାଠାରୁ ବଡ, ସଭିଙ୍କର ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପସନ୍ଦ । ଏହାକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ ଏହାର କି ପ୍ରଭାବ ପଡେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ମୋଟାପଣ

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ପିଲାମାନେ ମୋଟା ହେବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ବୟସ ଓ ଶରୀର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟରୁ ପିଲାଙ୍କୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ ।

ଯକୃତ ସମସ୍ୟା

ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଯକୃତ ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।  ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟରେ ଥିବା ଫୃକ୍ଟୋଜ, ଶିରମ ୟୁରିକ ଏସିଡର ସାନ୍ଦ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଯକୃତ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଫଳରେ ଯକୃତରେ ଚର୍ବିଅଂଶ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଜମାହେଇ ତାହା ଅନେକ ରୋଗକୁ ଡାକି ଆନେ ।

ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ

ନିୟମିତ ଭାବେ ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଇଲେ ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ସହିତ ତାହାର ସଠିକ ବିକାଶ ହେଇପାରେନାହିଂ ।

ଭୋକ ଲାଗେନି

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଇଲେ ତାହା ଆମର ଭୋକ ଲାଗିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ ହେଉଥିବା ଭୋକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ।

ମଧୁମେହ ରୋଗ

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଦ୍ୟ ନିୟମିତ ଖାଇଲେ ମଧୁମେହ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ । ଏହି ଖାଦ୍ୟସବୁ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରରେ ଶର୍କରା ଅଥବା ଗ୍ଲୁକୋଜ ପରିମାଣ ବଢିଯାଏ । ଫଳରେ ମଧୁମେହ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।

ମସ୍ତିସ୍କ ପ୍ରଭାବିତ

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପଡିଥାଏ । ଅଧିକ ପରିମାଣର ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଉଥିବା ପିଲାମାନେ କିଛି ମାନେ ରଖିବା, ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିବାରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ।

ରକ୍ତଚାପ ଓ କୋଲେଷ୍ଟୋରାଲ

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଭଳି ଅଧିକ ଚର୍ବୀଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ରକ୍ତଚାପ ଓ ସମ୍ପର୍କିତ ରୋଗ ମାଡିବସେ । ତେଣୁ ଏହି ସବୁ ରୋଗରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାକୁ ହେଲେ ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଠାରୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ।

ଜଙ୍କଫୁଡ଼ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ଯାଣନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ଵାରା କି କି ଅସୁବିଧା ଉପୁଜେ

ପଢନ୍ତୁ;  ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ କିଛିଟା କଥା ବିଷୟରେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ

Related posts

ପୋଡା ତେଲରେ ରୋଷେଇ କରୁଛନ୍ତି କି ?ତେବେ ସାବଧାନ,କର୍କଟ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି

ENO Beuro

ଛତୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ କି କି ଉପକାର ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଶରୀରରେ ଓଜନ ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment