ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଯୁଆଣି ଦ୍ଵାରା ଶରୀରକୁ କ’ଣ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଯୁଆଣି ଦ୍ଵାରା ଶରୀରକୁ କ’ଣ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ଦୈନଦିନ ଜୀବନରେ ଯୁଆଣିର ଭୂମିକା ଖୁବ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଯୁଆଣି। ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାଏ ନାହିଁ, ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର କରେ । ଯୁଆଣି ପାଣି ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇଲେ ପୂରା ଶରୀରକୁ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯୁଆଣି ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ।

  • ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଯୁଆଣିକୁ ଭିଜାଇ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।
  • ପେଟ ଜନିତ କିଛି ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଏହି ପାଣି ପିଇଲେ ପାଚନ ଶକ୍ତି ବଢ଼େ ଓ ପେଟ ରୋଗ ଦୂର କରେ ।
  • କେବଳ ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ, ଏହି ପାଣି ପିଇଲେ ଥଣ୍ଡା ଓ କଫ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୁଏ। ଆଜମା ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୁଏ ।
  • ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା କାରଣରୁ ଯଦି କାଶ ହେଉଥାଏ, ତା’ହେଲେ ଯୁଆଣି ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ କଳା ଲୁଣ ପକାଇ ପିଇଲେ ଆରାମ ମିଳେ ।
  • ଯଦି ଆପଣ ମୋଟା ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଯୁଆଣୀର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ଏହା ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବଢ଼ାଏ ଏବଂ ଶରୀର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରାଏ ।
  • ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟେ କପ୍ ଯୁଆଣି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । କିଛିଦିନ ଅଭ୍ୟାସ ପରେ ରାତିରେ ନିଦ ହେଉ ନଥିବା ସମସ୍ୟା ଆଉ ରହିବ ନାହିଁ ।
  • ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ଭଳି ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଯୁଆଣୀ ଦ୍ଵାରା ଉପକାର ମିଳିଥାଏ । ଏହାକୁ ବାଟି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଉପକାର ମିଳିବ ।

ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଯୁଆଣି ଦ୍ଵାରା ଶରୀରକୁ କ’ଣ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ପଢନ୍ତୁ, ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ର ଓଡିଶା ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ବିଷୟରେ ଯାଣନ୍ତୁ