LIFESTYLE

ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ଉପସମ ପାଇଁ ନିୟମିତ ସକାଳୁ ଖାଆନ୍ତୁ ବାଦାମ

ନିୟମିତ ସକାଳୁ ବାଦାମ ଖାଇଲେ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେ ବହୁତ କିଛି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥାଉ । ଯଦି ଆମେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟକୁ ଖାଇବା ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଆମ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବ । ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ସକାଳୁ ସାତଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଦାମ ଖାଇବେ ତ ସବୁ ସମସ୍ୟା ଆପଣଙ୍କର ଦୂର ହେଇଯିବ ।

ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟକଦିନ ସକାଳୁ ୪ ଗୋଟି ବାଦାମର ସେବନ କରିବା ଉଚିତ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଫାଇଦା ମିଳିବ ।  ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଗରୁ ଉପସମ ଦେଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ପୌଷ୍ଟିକ ଜିନିଷ ବାଦାମ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା କି ଆମ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ ।

ମଧୁମେହ :-  ଯଦି ଆପଣ ମଧୁମେହ ପରି ସମସ୍ୟା ରେ ପଡିଛନ୍ତି ତେବେ ସୁଗାର ଶରୀରର ଇନ୍ସୁଲିନକୁ ବଢିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାଏ ।  କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବାଦାମକୁ ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତି ତେବେ ମଧୁମେହ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଦୂରେଇଯିବ ।

ଅଂଟା ବିନ୍ଧା :- ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଯଦି ଆପଣ ସାତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗଡ଼ର ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟ ରେ ବାଦାମ ଖାଇବେ ତ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଆପଣଙ୍କର ଅଣ୍ଟା  ଦରଜ ପରି ସମସ୍ୟା ରହିବ ନାହିଁ ।

ରକ୍ତ ଚାପ :-  ଆଜିକା ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଁଇ ଅନେକ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏତେ ମାତ୍ରା ରେ ଉପକୃତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ।  ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରହିଛି ତେବେ ଆପଣ ନିୟମିତ ୨ଟି ବାଦାମ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ରକ୍ତ ଚାପ କମ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଉପାୟକୁ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ ଦେଖିବେ ଏହାର ଚମତ୍କାରିତା ।

ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ :- ପ୍ରତିଦିନ ବାଦାମ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ହୋଲି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ କେମିତି ପୂଜା କଲେ କଟିବ ଗ୍ରହ ଦୋଷ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ଖରାଦିନେ ଜଲ୍‌ଜିରା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମକୁ କେଉଁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? 

ENO Beuro

ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏହି ୩ଟି କଥା କାହାକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ନାହିଁ

ENO Beuro

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଅମକୁ କେଉଁ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More