ଜୀରା ଚା’ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମକୁ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ?

ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ପିଅନ୍ତୁ ଜୀରା ଚା’

ଓଜନ ବଢ଼ିବା ଯେତେ ସହଜ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ କମିବା ଆଦୌ ବି ସେତିକି ସହଜ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁ କସରତ୍‌ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ମାତ୍ର ଜୀରା ଏକ ଏପରି ମସଲା ଯାହା ଓଜନ କମାଇବାରେ ଅବ୍ୟର୍ଥ ଉପାୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ଜୀରା କେବଳ ଓଜନ ବଢ଼ାଇବାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟ ଗୁଡ଼ାଏ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିପାରେ ।

  • ଜୀରାକୁ ତରକାରୀ, ଭାତରୁ ନେଇ ଚା’ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି ।
  • ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଆଦି ଜୀରା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଜୀରାରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ‘ସି’ ଥିବା ହେତୁ ଏହା ହଜମ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସହ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପରିମାଣ କମ୍‌ କରିଥାଏ ।
  • ଜୀରା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହକୁ ବି ଆୟତ୍ତରେ ରଖିହେବ ବୋଳି ଡାକ୍ତରମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।
  • ଜୀରା ଚା’ ବି କରି ପିଇପାରିବେ। ପ୍ରଥମେ କିିଛି ଜୀରାକୁ ସାମାନ୍ୟ ଭାଜି ଦିଅନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ସାମାନ୍ୟ ପାଣି ମିଶ୍ରଣ କରି ସେ ପାଣିକୁ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ପାଣି ଫୁଟିବା ପରେ ସେଥିରେ ଘୋଡ଼ଣି ଘୋଡ଼େଇ କିଛି ସମୟ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ତାକୁ ଛାଣି କରି ପିଅନ୍ତୁ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ରେସ୍‌ ୩ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ କଶ୍ମୀରରେ ସଲମାନ ଖାନ

ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଆଦି ଜୀରା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ହୋଇଥାଏ - 90%

90%

ଜୀରାରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ‘ସି’ ଥିବା ହେତୁ ଏହା ହଜମ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସହ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପରିମାଣ କମ୍‌ କରିଥାଏ - 88%

88%
89%

Very Good!

ଜୀରା ଚା’ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମକୁ କ'ଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଓଜନ ବଢ଼ିବା ଯେତେ ସହଜ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ କମିବା ଆଦୌ ବି ସେତିକି ସହଜ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁ କସରତ୍‌ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ମାତ୍ର ଜୀରା ଏକ ଏପରି ମସଲା ଯାହା ଓଜନ କମାଇବାରେ ଅବ୍ୟର୍ଥ ଉପାୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ଜୀରା କେବଳ ଓଜନ ବଢ଼ାଇବାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟ ଗୁଡ଼ାଏ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିପାରେ ।

No Votes Yet

You're not rated yet