LIFESTYLE

ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଦହିରେ ରହିଛି ଅନେକ ଫାଇଦା । ଅନେକ ଲୋକ ଦହି ଖାଇଥାଆନ୍ତି ।  ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦହି ସେବନ କଲେ କ’ଣ ସବୁ ଲାଭ ମିଳିବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ।

ଦହିର ଉପକାରିତା :-

  • ଦହିରେ ଥିବା ଉତ୍ତମ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହା ମହିଳାଙ୍କ ଭାଜିନାଲ ଇନ୍‌ଫେକ୍‌ସନକୁ ରୋକିଥାଏ।
  • ଆମେରିକାର ବୋଷ୍ଟନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରେ ହୋଇଥିବା ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ଦୁଗ୍ଧଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥ ବିଶେଷ କରି ଦହି ସେବନ ଦ୍ବାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଆଶଙ୍କା କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।
  • ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ରୁପି ହେଉଥିଲେ ଦହି ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଏବଂ ପ୍ରଭାବୀ ଉପାୟ । ଦହିରେ ଥିବା ଲ୍ୟାକ୍ଟିକ ଏସିଡ୍‌ରେ ଆଣ୍ଟି ଫଙ୍ଗାଲ ଗୁଣ ରହିଛି । ଏହା ରୁପି ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟତା କରେ। ତେଣୁ ଏକ ଗିନା ଦହିକୁ ଭଲ ଭାବେ ଫେଣ୍ଟି ତାଳୁରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଅଧଘଣ୍ଟା ପରେ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।
  • ଦହିରେ ଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ ଶରୀରରେ କୋର୍ଟିସଲ ହର୍ମୋନ୍‌ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାଏ । ଏହି ହର୍ମୋନ୍‌ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ମୋଟାପଣ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ହେବାର କାରଣ ପାଲଟିଥାଏ ।
  • ଦହିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍‌ ଇ, ଜିଙ୍କ ଏବଂ ଫସ୍‌ଫରସ୍‌ ଚର୍ମକୁ ଗୋରା କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଫେସ୍‌ ପ୍ୟାକ୍‌ରେ ମିଶାଇ ଲଗାନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଖାଲି ଦହିକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ଦୁଇ ମିନିଟ୍‌ ମାଲିସ୍‌ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ ଫେସ୍‌ପ୍ୟାକ୍‌ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ଦହି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? CURD

ପଢନ୍ତୁ ;

ଖାଲିପେଟରେ ଚା’ ପିଇଲେ କେଉଁ ସବୁ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ଖରାଦିନେ ମଦ୍ୟପାନ କରିଲେ କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Krishna Kumar Manoj

ଦେହର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଝାଳ ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଲଜ୍ଜିତ ହେଉଛନ୍ତି କି ? ଅପାଣନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Krishna Kumar Manoj

ଏହି ଅକ୍ଷରରୁ ନାଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଝିଅ ରାଗି ସ୍ୱଭାବର !

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More