LIFESTYLE

କେଉଁ ସବୁ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ଜାଣନ୍ତୁ?

ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଅଙ୍ଗୁର ଦେଖିବାକୁ ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେମିତି ଲାଭକାରୀ । ଏହି ଅଙ୍ଗୁରରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ଭରି ରହିଛି । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଟେଣ୍ଟ ମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହିଛି। ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ପୋଷଣ ମିଳିଥାଏ । ଏହାସହ ଅନେକ ରୋଗରୁ ଶରୀରକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏହାର ନିୟମିତ ସେବନ ।

ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର :-

  • ରକ୍ତ ଚାପ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ ରକ୍ତ ଚାପ ଜିନତ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଯଦି ଶରୀରରେ ପୋଟାସିୟମ ମାତ୍ରା କମ୍ ଥାଏ ତା’ ହେଲେ  ରକ୍ତଚାପ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

grapes

  • ଲାଲ ଅଙ୍ଗୁରରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଚାପ ଆଶଙ୍କା କମ୍ କରିଥାଏ ।
  • ଲାଲ ଅଙ୍ଗୁର ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭକାରୀ। ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ । ଏହାର ରେସବେରାଟ୍ରଲ ଗୁଣ ବ୍ରଣ ଠାରୁ ତ୍ୱଚାକୁ ଦୂରେଇ ରଖେ ।
  • ଲାଲ୍ ଅଙ୍ଗୁର ଆପଣଙ୍କୁ ଏଲଜର୍ଟିକ ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ। ଏହା ଭିତରେ ଥିବା କରବସେନାଟିନ୍ ଗୁଣ ଆଣ୍ଟି-ଇଫଲେମେଟ୍ରି ହୋଇଥାଏ। ଯାହା ଏଲର୍ଜିରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ ।

 

ପଢନ୍ତୁ ;ନେଲ୍‌ ପଲିସ୍‌ ଲଗାଇବା ବେଳେ ଏହି ସବୁ କଥା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

Related posts

ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଶରୀରକୁ ନିରୋଗ ଓ ଚଳଚଂଚଳ ରଖିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ “ସପୁରି” ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଥିବା କିଛି ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

ENO Beuro

ଚା’ ଛାଣି ସାରିବା ପରେ ପତିକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଉଛନ୍ତି କି? ଏହି ପତିକୁ ଅନେକ କାମରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ! ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ନଡିଆ ରସରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଖିରୀ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More