LIFESTYLE

ନିୟମିତ ସାଲାଡ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମକୁ କି କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସାଲାଡ ଖାଇବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ । ନିୟମିତ ସାଲାଡ ଖାଇଲେ ଆମକୁ ଅନେକ ଉପକାରିତା ମିଳିଥାଏ । ସାଲାଡ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସାଲାଡ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ସାଲାଡରେ ରହିଛି ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଉପକାରୀ ଉପାଦାନ । ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ମତରେ ସବୁଜ ପତ୍ର ଯୁକ୍ତ ସାଲାଡ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସତେଜ ଓ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେଉଁ ମାନେ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଓ ସବୁଜ ପତ୍ର ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାନ୍ତି ସେମାଙ୍କର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଅଧିକା କ୍ଷମତାଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ।

ନିୟମିତ ସାଲାଡ ଖାଇବାର ଫାଇଦା :-

  • ନିୟମିତ ସାଲାଡ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟ ପାଇଥାଏ ।
  • ଆମେ ଜାଣିଛେ ସାଲାଡ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମେଦବହୁଳତା ବା ମୋଟାପଣ କମ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ସବୁଜ ପନିପରିବାରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ବହୁତ କମ ପରିମାଣରେ ଥାଏ ।
  • ଏହି କ୍ୟାଲୋରୀର ପ୍ରଭାବ ଏତେ ଶରୀର ଉପରେ ପଡେ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ହୃତଘାତ ଓ କ୍ୟାନସର ଭଳି ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନ ଥାଏ ।
  • ବୟସ ବଢ଼ିଲା ପରେ ବୟସଜନିତ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି କମିଯାଇଥାଏ ତେଣୁ ଏବେ ଠାରୁ ସବୁଜ ପନିପରିବା, ଶାଗ, ସାଲାଡ ଆଦି ଖାଇବା ମସ୍ତିଷ୍କର ଦକ୍ଷିତା ବଢିଥାଏ ।
  • ଏହା କ୍ୟାନସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦୂରକରେ ।  ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ସବୁଜ ପରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କଲେ ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ୧୧ ପ୍ରତିଶତ କମ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ।
  • ପତ୍ରଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟରେ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ଫାଇବର ଯୋଗୁ ପେଟ ପୂରି ରହିଥିବା ପରି ଅନୁଭବ ହୁଏ ଏବଂ ଅଧିକ ଭୋକ ଲାଗେନାହିଁ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଘରେ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ‘ହଟ୍ ଆଣ୍ଡ ସୋର ସୁପ୍’ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

କେବଳ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନାରେ ନୁହେଁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହିତକାରୀ ଏହି ବୃକ୍ଷର ପତ୍ର

ENO Beuro

ଅସନ୍ତୁଳିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଯୋଗ କଲେ ଶରୀର ଉପରେ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପଡେ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ରେ ଗୋଟିଏ ସେଓ ଖାନ୍ତୁ ଓ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖନ୍ତୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More