LIFESTYLE

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ରେ ରହିଛି ଭରପୁର ଭିଟାମିନ୍‌ ? ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

ଜାଣନ୍ତୁ ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍‌ ବିଷୟରେ

ପିଲାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୁଢ଼ା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କର ପସନ୍ଦ ଏହି ଆଇସକ୍ରିମ । ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ ନାଁ ଶୁଣିଲା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଇଛା ହୋଇଥାଏ ଖାଇବାକୁ । କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ ନ ଖାଇବା ପାଇଁ ଉପଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ ଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ରଖିଥାନ୍ତି ପିତାମାତା ।  ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଜରୁରୀ ଭିଟାମିନ୍‌ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଭିଟାମିନ୍‌ ବିଷୟରେ ।

ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାର ଭିଟାମିନ ‘ଏ’ ରହିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ହାଡ଼ ମଜବୁତ ରହିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚା , ଦାନ୍ତ, ଆଖି ଏବଂ କେଶ ଆଦିର ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ।ଏହା ତ୍ୱଚା ଏବଂ ହାଡ଼କୁ ବିଭିନ୍ନ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଆଇସକ୍ରିମରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌ ମିଳିବା ସହ ଶରୀର ହାଡ଼କୁ ଶକ୍ତ ରଖିବା ସହ ମୋଟାପଣ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ । ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ କ୍ଷୀର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାରୁ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ ରଖିଥାଏ । ଏହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ବଢ଼ାଇବା ସହ ତ୍ୱଚା, ହାଡ଼ ଆଦିକୁ ଶକ୍ତ କରିଥାଏ । ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ରେ ଭିଟାମିନ ବି-୨ ଏବଂ ବି-୧୨ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ।
ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଆଇସକ୍ରିମ୍‌ରେ ରହିଛି ଭରପୁର ଭିଟାମିନ୍‌ ? ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ Ice cream
ପଢନ୍ତୁ ;

ଟମାଟୋକୁ ତ୍ୱଚାରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ଲାଭ ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ଅନେକ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସହାୟତ କରିଥାଏ ଗ୍ରୀନମଟର ;ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଏଥିରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଉପକାରୀତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ

Krishna Kumar Manoj

ଜାଣନ୍ତୁ ଆମ୍ବ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ ?

ହୃତପିଣ୍ଡର ସ୍ପନ୍ଦନରେ ସୁଧାର ଆଣିଥାଏ “ଗୁଜୁରାତି “, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More