ଖରାଦିନେ ପ୍ରତିଦିନ ପିଅନ୍ତୁ ଲସି , ଦୂର ହେବ ଏହି ସବୁ ରୋଗ

ଖରାଦିନେ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଡ୍‌ ରଖିବାକୁ ଜଳୀୟଅଂଶ ଥିବା ପଦାର୍ଥ ଖାଇବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଋତୁରେ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଲସି ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ । ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଥଣ୍ଡା ରହିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ଆମକୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ସବୁ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ଦୂର ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ :-

  • ରକ୍ତଚାପ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଲସି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ଲସିରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ ଓ ରାଇବୋଫଲେବିନ ତତ୍ତ୍ୱ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।
  • ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଫୁଡ୍‌ ପ୍ଲାଇଜିଙ୍ଗ ପରି ସମସ୍ୟା ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୁଏ । ଏହା ଆମ ଖାଦ୍ୟକୁ ପାଚନ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ । ଏହାସହ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।
  • ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ମିଳିଥାଏ । ଏହାସହ କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ହାଡ଼ ମଜଭୁତ ହୋଇଥାଏ । ତାସହ ମାଂସପେଶୀକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।
  • ଦହିର ପ୍ରବାୟିଟିକ୍‌ ଗୁଣ ଶରୀରକୁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରରଲ ମାତ୍ରା କମ୍‌ କରିଥାଏ। ଏହାସହ ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମେଟାବଲିଜମ୍‌ ବଢ଼ିଥାଏ ।
  • ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଲସିରେ ଥିବା ଲାକ୍ଟିକ୍ ଏସିଡ୍‌ ଓ ଭିଟାମିନ୍‌ ଡି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ।
  • ଲସିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍‌ ବି ୧୨ କେଶ ଧଳା ହେବାରେ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ବଧୂବେଶରେ ସୋନମଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଲୁକ୍ !

ରକ୍ତଚାପ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଲସି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ଲସିରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ ଓ ରାଇବୋଫଲେବିନ ତତ୍ତ୍ୱ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ - 93%

93%

ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ - 88%

88%
90.5%

Excellent!

ଖରାଦିନେ ପ୍ରତିଦିନ ପିଅନ୍ତୁ ଲସି , ଦୂର ହେବ ଏହି ସବୁ ରୋଗ

ଖରାଦିନେ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଡ୍‌ ରଖିବାକୁ ଜଳୀୟଅଂଶ ଥିବା ପଦାର୍ଥ ଖାଇବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଋତୁରେ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଲସି ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ । ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଥଣ୍ଡା ରହିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ଆମକୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲସି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ସବୁ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

No Votes Yet

You're not rated yet