ଖରାଦିନେ ଲିଚୁ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ହିତକର ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା

ଖରାଦିନେ ମିଳୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଫଳ ଭିତରେ ଲିଚୁର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଏହା ସ୍ୱାଦେର ଯେମିତି ରସାଳ ଓ ମିଠା। ଶରୀର ପାଇଁ ସେହିଭଳି ଉପକାରୀ ମଧ୍ୟ । କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ , ଭିଟାମିନ୍ ଏ , ସି ଓ ବି କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସରେ ଭରପୂର ଲିଚୁରେ ପଟାସିୟମ, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ , ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ଆଇରନ୍ ଭଳି ପୋଷକତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଲିଚୁର ଉପକାରିତା :-

  • ଆଜମା ଭଳି ରୋଗରୁ ଉପଶମ ପାଇବା ପାଇଁ ଲିଚୁକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ , ଆପଣ ନିଜେ ଜାଣି ପାରିବେ ଏହାର ଫରକ ।
  • ଲିଚୁ ବିଟା କ୍ୟାରୋଟିନରେ ଭରପୂର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ଶରୀର ଉପରେ ତାହାର ଅନୁକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ହୃଦରୋଗ ହେବା ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସପାଏ ।
  • ଲିଚୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକାଂଶରେ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହ ମେଦବହୁଳତା ଦୂର ନିମନ୍ତେ ଲୁଚିକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।
  • କ୍ୟାନସର କୋଷିକାଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଲିଚୁ ରୋକିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନସର ହେବା ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ।
  • ଏହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ହାତ ଗୋଡ ଝିମ ଝିମ ହେଇଯାଉଛି କି? ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହାର ଉପଚାର

କ୍ୟାନସର କୋଷିକାଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଲିଚୁ ରୋକିଥାଏ - 4.6

91%

ଲିଚୁ ବିଟା କ୍ୟାରୋଟିନରେ ଭରପୂର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ଶରୀର ଉପରେ ତାହାର ଅନୁକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ - 4.5

90%
4.5/5

Excellent!

ଖରାଦିନେ ଲିଚୁ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ହିତକର ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା

ଖରାଦିନେ ମିଳୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଫଳ ଭିତରେ ଲିଚୁର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଏହା ସ୍ୱାଦେର ଯେମିତି ରସାଳ ଓ ମିଠା। ଶରୀର ପାଇଁ ସେହିଭଳି ଉପକାରୀ ମଧ୍ୟ । କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ , ଭିଟାମିନ୍ ଏ , ସି ଓ ବି କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସରେ ଭରପୂର ଲିଚୁରେ ପଟାସିୟମ, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ , ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ଆଇରନ୍ ଭଳି ପୋଷକତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

5/5 Votes: 1 user

You're not rated yet