• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆସନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତୁ ମୁଳାପତ୍ର ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ?
LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତୁ ମୁଳାପତ୍ର ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ?

ଶୀତଦିନିଆ ପରିବା ଭାବେ ଜଣାଯାଉଥିବା ମୂଳା ଆଜିକାଲି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି । ମୂଳା ଖାଇବା ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ । ନିୟମିତ ଭାବେ ମୂଳା ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ। ତେବେ କେବଳ ମୂଳା ନୁହେଁ, ମୂଳାପତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରପୂର ରହିଛି । ମୂଳାପତ୍ରରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି, ସି, କେ, ଇ ଭରପୂର ଥିବାବେଳେ ପୋଟାସିୟମ୍ ଓ ଲାଇକୋପିନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ମୂଳାର ଉପକାରିତା

ମୂଳା ପତ୍ରକୁ ସିଝାଇ ସୁପ୍ ପରି ସେବନ କଲେ କେଶ ଓ ତ୍ବଚାରେ ବିଶେଷ ଚମକ ଆସିଥାଏ । ମୂଳାକୁ ସଲାଟରେ ବହୁତ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ମୂଳାରେ ପ୍ରୋଟିନ, କ୍ୟାଲସିୟମ ,ଆୟୋଡିନ ଓ ଆଇରନ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଅଛି ।

ଓଜନ କମ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକେ ସାଲାଡରେ ମୂଳାପତ୍ରକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ୧ ମାସ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ଓଜନ ୩-୪ କିଲୋ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ।ମୂଳା ରସରେ ଲୁଣ ଓ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ସେବନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ କମ ହୋଇଥାଏ।

ପେଟ ପାଇଁ ମୂଳା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ । ପେଟ ରୋଗ ଭଲ ପାଇଁ ମୂଳା ରସ ବହୁତ ଲାଭ ଦାୟକ । ଯଦି ପେଟ ଓଜନିଆ ଲାଗେ ତେବେ ମୂଳା ରସରେ ଲୁଣ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ ଆରମ ଲାଗିବ । ଫାଇବର୍ ଭରପୂର ଥିବା ମୂଳା ପତ୍ରକୁ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ଉପଯୋଗ କଲେ ତାହା ହଜମ କ୍ରିୟା ଉତ୍ତମ କରେ ।

ମୂଳା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଲିବର ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଲିବର ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ମୂଳା ସେବନ କରନ୍ତୁ । ମୂଳାପତ୍ରରେ କର୍କଟ ପ୍ରତିରୋଧକ ଗୁଣ ଭରପୂର ଅଛି। ଏଣୁ ମୂଳା ସହ ମୂଳା ପତ୍ର ସିଝା ପାଣି ପିଇବା ଉତ୍ତମ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତୁ ମୁଳାପତ୍ର ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ? mooli salat
ପଢନ୍ତୁ ;

କୋମଳ ଓ ସୁନ୍ଦର ତ୍ଵଚା ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଲଗାନ୍ତୁ ମୁଲତାନୀ ମାଟି

Related posts

ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାନୀୟ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Krishna Kumar Manoj

ବିବାହ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ମୋଡ଼, ତେଣୁ ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଭଳି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ବାଛିବେ ଜୀବନସାଥୀ

Krishna Kumar Manoj

ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାମ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More