LIFESTYLE

ନିଜେ ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖନ୍ତୁ, ହାତରେ ପିଆଜ ଘଷିବା ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ

ପାଖାପାଖି ସବୁ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପିଆଜ ତ ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିବ । କିଛିବି ଡାଲି, ତରକାରୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ରୋଷେଇ ପିଆଜ ବିନା ଅଧୁରା ହେଇଥାଏ । ଆପଣମାନେ ଜାଣିକି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ପିଆଜ କେବଳ ରୋଷେଇକୁ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ କରେନି ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଉପାଦେୟ । ଖାଇବା ବନେଇବା ସହ ଛୋଟ ଛୋଟ କ୍ଷତ କିମ୍ବା ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଠିକ କରିବାରେ ପିଆଜର ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁଣ ରହିଛି ।

  • ବ୍ରଣ : ପିଆଜକୁ ବାଟି ତାର ରସକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ମୁହଁରୁ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ ।
  • ହାତ ଜଳା ପୋଡା ସମସ୍ୟା : ଯଦି ହାତ କିଛି କାରଣରୁ ପୋଡୁଚି ତେବେ ପିଆଜର ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ । ପିଆଜକୁ ପୋଡୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଘଷିଲେ ଆରମ ମିଳେ । କାରଣ ପିଆଜ ବହୁତ ଥଣ୍ଡା ହେଇଥାଏ ଏବୋଂ ଏଥିରେ ରୋଗ ନିବାରଣ ଔଷଧ ରହିଛି ।
  • ବିରୁଡି କାମୁଡିଲେ : ଯଦି ମହୁମାଛି କିମ୍ବା ବିରୁଡି କାମୁଡେ ତେବେ ପିଆଜର ରସ ଦ୍ଵାରା ବହୁତ ଜଲଦି ଆରାମ ମିଳେ ।
  • କଣ୍ଟା ପଶିଲେ : ଯଦି ହାତରେ କିମ୍ବା ଗୋଡରେ ଛୋଟ କଣ୍ଟା ପଶି ଯାଇଛି, ତେବେ ଖଣ୍ଡେ ପିଆଜକୁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘସନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ବାରା କଣ୍ଟା ବାହାରିଆସିବା ଓ ଆରମ ମିଳିବ ।
  • ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ପୀଡା : ଯଦି ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠିରେ ପୀଡା ହେଉଛି ତେବେ ପିଆଜର ରସ ଓ ସୋରିଷ ତେଲ ଘଷିଲେ ଆରାମ ମିଳେ ।
  • ଖଣ୍ଡିଆ ହେଲେ : ଯଦି ଖଣ୍ଡିଆ ହେଇଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ପିଆଜ ରସ ସେ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗୁଣ ଥିବାରୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିବ ।
  • କେଶ ଝଡା : କେଶ ଝଡିଲେ ପିଆଜର ରସ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଫାଇଦା ମିଳିବ । କେଶ ଝଡା କମ ହେବା ସହ ଗହଳ ଓ କୋମଳ ହେବ ।

ନିଜେ ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖନ୍ତୁ, ହାତରେ ପିଆଜ ଘଷିବା ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ   ନିଜେ ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖନ୍ତୁ, ହାତରେ ପିଆଜ ଘଷିବା ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ

ପଢନ୍ତୁ, ସିବିଏସ୍ଇ ଢାଞ୍ଚାରେ ହେବ ଯୁକ୍ତ୨ ପରୀକ୍ଷା, ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ରେ ହେବନି ପରିବର୍ତନ – ପ୍ରବୋଧ କୁମାର ପଣ୍ଡା

Related posts

କେବଳ ସ୍ୱାଦ ନୁହେଁ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ ମେଥି ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

Krishna Kumar Manoj

ପାରାଲିସିସ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Krishna Kumar Manoj

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା , ଶିଶୁଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ବଢାଇବା ପାଇଁ କେତେକ ତଥ୍ୟ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More