LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅମୃତଭଣ୍ଡା କେତେ ଉପକାରୀ ଓ ଶରୀରକୁ ନିରୋଗ ରଖିବାରେ ଏହାର ଭୂମିକା କଣ

ବାଡିବଗିଚାରେ ସହଜରେ ମିଳୁଥିବା ପରିବାଟି ହେଲା ଅମୃତଭଣ୍ଡା । ଏହାକୁ ଉଭୟ କଞ୍ଚା ଓ ପାଚିଲା ଖାଇହୁଏ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଉପକାରୀ । ଭିଟାମିନ ଏ, ବି, ସି ଓ ଫାଇବରରେ ଭରପୁର ଥିବାରୁ ଏହା ଆଖି ଓ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ । ଏହା ବ୍ୟତିତ ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଆଇରନ, ପ୍ରୋଟିନ, ପୋଟାସିୟମ, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଂଟ ଆଦି ମହଜୁଦ ଥାଏ ଯାହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଜରୁରୀ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପରିବାଟି କେତେ ଉପକାରୀ ଓ ଶରୀରକୁ ନିରୋଗ ରଖିବାରେ ଏହାର ଭୂମିକା କଣ ?

୧. ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ପାଚନ କ୍ରିୟା ଭଲ ରହେ । ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇଲେ ମଳକଣ୍ଟକ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ମିଳେ ।

୨. ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଯକୃତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ, କାରଣ  ଏହା ଶରରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

୩. ପାଚିଲା ଅମୃତଭଣ୍ଡାକୁ ଶରୀରରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ଵାରା ତ୍ଵଚା ଉଜ୍ଜଳ ଓ ପରିଷ୍କାର ହୁଏ । ଏହାକୁ ଖାଲି କିମ୍ବା ବେସନ ଓ ମହୁ ସହ ମିଶାଇ ଲଗାଯାଇପାରିବ ।

୪. ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ ଏ ଆଖି ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ । ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ କ୍ୟାଲସିୟମ , କେରୋଟିନ , ଭିଟାିମନ ଏ ଓ ବି, ସି ଥାଏ ଯାହା ଚକ୍ଷୁଗତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

୫. ନିୟମିତ ଭାବେ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ଶରୀରରୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅମୃତଭଣ୍ଡା କେତେ ଉପକାରୀ ଓ ଶରୀରକୁ ନିରୋଗ ରଖିବାରେ ଏହାର ଭୂମିକା କଣ    ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅମୃତଭଣ୍ଡା କେତେ ଉପକାରୀ ଓ ଶରୀରକୁ ନିରୋଗ ରଖିବାରେ ଏହାର ଭୂମିକା କଣ

ଯାଣନ୍ତୁ ଗାଜରର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ

Related posts

ପ୍ରତେକ ହିନ୍ଦୁ ଘରର ଅଗଣାରେ ପୂଜା ପାଉଥିବା ତୁଳସୀର ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ସଂପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ସଙ୍ଗୀତ କିପରି ମାନସିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣେ

ENO Beuro

ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା :୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ବିବସ୍ତ୍ର

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More