LIFESTYLE

ତୁଳସୀରେ ଅଛି ଭରପୁର ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେଉଁ ରୋଗରୁ ଉପସମ ଦିଏ

ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କି ଲାଭ ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତୁଳସୀକୁ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଖାଲି ଯେ ଏହି ତୁଳସୀ ପୂଜା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ତାହା ନୁହେଁ ତୁଳସୀରେ ଭରପୁର ପରିମାଣରେ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ଅଛି । ତେଣୁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ତୁଳସୀର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତୁଳସୀର ଉପକାରିତା ଓ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମକୁ କି କି ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

ଥଣ୍ଡା ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ତେବେ କାଶ ଓ କଫ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ତୁଳସୀ ସହ ଅଦା ମିଶେଇ ଚୋବାଇ ଖାଆନ୍ତୁ କାଶ ଓ କଫ ସମସ୍ୟାରୁ ଉପଶମ ମିଳିବ । କାରଣ କାଶ ଓ କଫ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ସିରଫ୍ ଏଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୁଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା ଛାଡ଼ୁନି କି ? ତେବେ ନିୟମିତ ପାଖାପାଖି ୧୦-୧୫ଟି ତୁଳସୀ ପତ୍ର କ୍ଷୀରରେ ଫୁଟାଇ ପିଅନ୍ତୁ। ଦେଖିବେ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ପରିବର୍ତନ ଦେଖାଯିବ । ଦେଖାଯାଏ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ସମସ୍ୟା ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିୟମିତ ତୁଳସୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କାଢା ପିଅନ୍ତୁ । ଏଥିରୁ ଉପସମ ମିଳିବ ।

ଯଦି ପାଟି ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ତେବେ ଶୁଖିଲା ତୁଳସୀର ପତ୍ର ସହ ଶୋରିଷ ତେଲ ମିଶାଇ ଦାନ୍ତ ଘସନ୍ତୁ ଦେଖିବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେଇ ଯିବ । ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ, ଦାଗ ଆଦିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ରସକୁ ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ, ଦାଗ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

‘ସୁପର-୩୦’ରେ ହ୍ରିତିକ୍‌ଙ୍କ ନୂଆ ଲୁକ, ଚିହ୍ନି ପାରିଲେ ନାହିଁ ଫ୍ୟାନ

Related posts

ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ ଖାଆନ୍ତୁ “କଞ୍ଚା ଆମ୍ବ” ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ…

ENO Beuro

ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରେ ଓ ବୟସ୍କ ଦିଶିବାର କାରଣ ବନିଥାଏ

ENO Beuro

ଘରେ ତିଆରି କରି ଖାଆନ୍ତୁ ନଡ଼ିଆ ସିଙ୍ଗଡ଼ା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ENO Beuro

Leave a Comment