LIFESTYLE

ହଳଦୀ ଆମର କେଉଁ କାମରେ ଲାଗେ ଓ ଏହା ଆମ ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ହଳଦୀରେ ବହୁ ଉପକାରିତା ରହିଛି ଏହା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ଏହା ଚର୍ମ ରୋଗକୁ ଚୁଟ୍‌କିରେ ଭଲ କରିଥାଏ । ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବେଶ ଉପଯୋଗୀ । ହଳଦୀରେ ରହିଛି ବହୁତ ଆୟୁର୍ବେଦ ଗୁଣ । କେବଳ ଖାଇବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ଶରୀରରେ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ।

ହଳଦୀର ଉପକାରିତା :-

  • ମୁହଁରେ ହଳଦୀ ଲେପ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁଖମଣ୍ଡଳ ଉଜ୍ୱଳ ଦିଶିଥାଏ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ଯୁବା ରଖିବାରେ ବି ସାହାଯ୍ୟ କରେ।
  • ନିୟମିତ ହଳଦୀ ଲଗାଇବା ଦ୍ଵାରା କଳା ଦାଗ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ହଳଦୀରେ ମହୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ଲେପ ଦେଳେ ମୁହଁ ଚକ୍କଣ ହୋଇଥାଏ ।
  • ଖିରରେ ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ କିଶାଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ପରିଷ୍କାର ହୋଇଥାଏ । ଖିର, ହଳଦୀ ପିଇଲେ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ପେଟଜନୀତ ସମସ୍ୟା ହୁଏ ନାହିଁ।
  • ଯଦି ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ବିନ୍ଧୁଚି, ପୋଡୁଛି କିମ୍ବା ଡେଉଁଛି ତେବେ ଆପଣ ହଳଦୀ ଚିକିତ୍ସା ନିଅନ୍ତୁ । ଟିକିଏ ହଳଦୀରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ଖିର ମିଶ୍ରଣ କରି ଆଖି ତଳେ ଲେପ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆଖି ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ। ଆଖି ତଳ କଳା ପଡ଼ିବା ସମସ୍ୟା ବି ହଳଦୀ ଲେପ ଦେବା ଦ୍ୱାରା କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ।
  • ଯାଦୁ, କାଛୁ କିମ୍ବା କୁଣ୍ଡିଆ ଆଦି କୌଣସି ବି ପ୍ରକାର ଚର୍ମ ରୋଗ ପାଇଁ ହଳଦୀ ଖୁବ୍‌ ଭଲ। ନିୟମିତ ହଳଦୀ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସବୁ ରୋଗକୁ ଦୂରେଇ ଦେଇ ହେବ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

କେଶ ଝଡିବା ଓ ରୂପି ହେବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଡାଳିମ୍ବ ଚୋପା! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଚୋପାରେ ଥିବା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ?

Related posts

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ,ଯଦି ଜାଣିନାହାନ୍ତି ?ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କ ରେ

ENO Beuro

ଛିଙ୍କ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ଏସିରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉପରେ କି ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

Leave a Comment