LIFESTYLE

ହଳଦି ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ରୋଗ ଭଲ ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ?

ସାଧାରଣତଃ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ହଳଦି ସମସ୍ତ କାମରେ ଲାଗିଥାଏ । ହଳଦି ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଲାଭ ଦାୟକ । ଳଦି ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ । ହଳଦିରେ ଆଂଟିସେପ୍ଟିକ୍ ବା ଆଂଟିବାୟୋଟିକ୍ ଗୁଣ ରହିଥାଏ । ସେହିଭଳି କ୍ଷୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମର ମାତ୍ରା ରହିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହଳଦି ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀରର ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

ହଳଦି ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀରର ଉପକାରିତା :-

  • ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥିଲେ ହଳଦି ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ , ଦେଖିବେ ବହୁତ ଜଲଦି ଥଣ୍ଡା ଭଲ ହୋଇଯିବ ।
  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ନିଦ୍ରାହୀନତାର ସମସ୍ୟା ଅଛି ଅର୍ଥାତ ରାତିରେ ନିଦ ନହେଉଛି ତେବେ ହଳଦି ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ବହୁ ଉପକାରୀ ଅଟେ
  • ହଳଦିକୁ ଚୂନରେ ମିଶାଇ ଖଣ୍ଡିଆ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇଲେ ଦରଜ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ସେହିପରି ହଳଦିକୁ କ୍ଷୀରରେ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଶରୀରକୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ।

milk

  • କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାର ପ୍ରାକୃତିକ ଚମକ ଆସିଥାଏ । ହଳଦିକୁ ବେସନ ସହିତ ମିଶାଇ ତ୍ୱଚାରେ ଲଗାଇଲେ ଉପଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏହା ତ୍ୱଚାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରେ ।
  • କ୍ଷୀରରେ ହଳଦି ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ସୁଗାର ମାତ୍ରା କମ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ହଳଦି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସୁଗାରର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମାତ୍ରା କମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେବେ ବଲିଉଡ୍‌ର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡି ଦୀପିକା-ରଣବୀର , କେବେ ବିଭାହ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

କିପରି ଜାଣିବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ରହିଛି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ

ENO Beuro

ବୈବାହିକ ଜୀବନକୁ ସୁଖମୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ବୟସରେ ବିଭାହ କରନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମୋବାଇଲର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ? ଏହା ଶରୀର ପ୍ରତି ହାନିକାରକ ଅଟେ , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କଣ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More