ଦୈନଦିନ ରୋଷେଇ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ହଳଦୀର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ହଳଦୀ ଏକ ବହୁତ ଉପକାରୀ ଜିନିଷ । ଦୈନଦିନ ଜୀବନରେ ରୋଷେଇ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏହି ହଳଦୀ ଖାଲି ଖାଦ୍ୟକୁ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ କରେନି ଏକ ଉପକାରୀ ଜିନିଷ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିହୁଏ । ହଳଦୀର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ।

ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଆମେ ଅନେକ ଉପାୟ ଆପଣାଇ ଥାଉ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ବ୍ୟୁଟି ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରିଥାଉ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏପରି କିଛି ଦେଶୀ ଉପାୟ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁନ୍ଦର କରିବା ସହ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଚମକ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ସମସ୍ତେ ସୁନ୍ଦର ହେବାପାଇଁ ଚାହାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବାହାର ସୁନ୍ଦରତା ସହ ଭିତର ସୁନ୍ଦରତା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ । ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ହଳଦୀର ବ୍ୟବହାର ଓ ହଳଦୀର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ –

– ହଳଦୀକୁ ବାଟି ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରି ଚେହେରାରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁହଁରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ ଓ କଳା ଦାଗ ଦୂର ହେଇଥାଏ।

– ହଳଦୀ ଓ ଚନ୍ଦନର ପେଷ୍ଟ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହେବା ସହ ଗୋରାପଣ ବଢିଥାଏ ।

– ଶରୀରରେ ହଳଦୀ ଓ ସୋରିଷ ତେଲର ପେଷ୍ଟ ମାଲିସ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରୁ ହାତ ଓ ଗୋଡରେ ଥିବା ଅନାବଶ୍ୟକ ରୁମ ସଫା ହେଇଯାଏ ଓ ତ୍ଵଚା ପରିଷ୍କାର ଦିଶେ ।

– କେବଳ ସୁନ୍ଦରତା ତାହା ନୁହଁ ଆପଣ କଞ୍ଚା ହଳଦୀକୁ ବାଟି ସକାଳେ ଖାଲିପେଟରେ ସେବନ  କରନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ମିଳେ ଓ କୃମି ମଧ୍ୟ ହୁଏନାହିଁ । ଏହା ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ କୃମିଦୋସ ଦୂର କରେ ।

– କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ କଞ୍ଚା ହଳଦୀ ସହ ତିନ୍ତୁଳି ମଣ୍ଡର ପେଷ୍ଟକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଅଧା ଘଂଟା ପରେ କେଶକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ନିୟମିତ ବ୍ୟଧାନରେ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱରା କେଶରେ ଚମକ ଆସିବା ସହ କେଶ ସିଲ୍କି ହୋଇଥାଏ  ଓ ରୂପୀ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ମିଳେ ।

– ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ସହ ହଳଦୀକୁ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଶରୀର ପୀଡାରୁ ଉପସମ ମିଳେ ଓ ଥଣ୍ଡା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ ।

ଦୈନଦିନ ରୋଷେଇ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ହଳଦୀର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ସପନର ପଥେ ପଥେ ଓଡିଆ ସିନେମାର ପ୍ରିମିୟର ଶୋ ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତୁ