LIFESTYLE

ପ୍ରତିଦିନ ଖଜୁରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

ଶୀତ ଦିନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଅନେକ ରୋଗ ଶରୀରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାନ୍ତି ।  ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଖଜୁରି ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଖଜୁରିକୁ ଆମେ କୌଣସି ପାଗ ବା ଋତୁରେ ଖାଇପାରିବା କିନ୍ତୁ ଶୀତ ଦିନରେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ  । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ମହଜୁଦ ଥିବା ତତ୍ତ୍ୱ ହାଡକୁ ଶକ୍ତ କରିଥାଏ  । ପ୍ରତିଦିନ ଖଜୁରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାହାରା ଲାଭ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜଣାଇବୁ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ;

ଖଜୁରିରେ ଦ୍ରବଣୀୟ ଓ ଅଦ୍ରବଣୀୟ ଫାଇବର ମିଳିଥାଏ  । ଯାହା ପାଚନତନ୍ତ୍ରକୁ ସହଜ କରିଥାଏ  । ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଖଜୁରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବା ସହ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖଜୁରି ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଖଜୁରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭବସ୍ଥା ପାଇଁ ହେଉଥିବା ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।
ପ୍ରତିଦିନ ଖଜୁରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ  । କିଛି ସପ୍ତାହ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ଖଜୁରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ  ।

ଏଥିରେ ସୁଗାର ଭିଟାମିନ୍ ଓ ପ୍ରୋଟିନ୍  ଥାଏ  । ଯାହା ଓଜନକୁ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ  । ପତଳା ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଓଜନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ  । କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ  ଫରକ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି କେବେ ଫୁର୍ତ୍ତି ହୋଇନଥାନ୍ତି  ଓ ସର୍ବଦା ଅଳସୁଆ ହୋଇଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୨ରୁ ୪ଟି ଖଜୁରି ଖାଇବା ଦରକାର । ଏଥିରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ଫ୍ରକ୍ଟୋଜ ଓ ସୁକ୍ରୋଜ୍ ମିଳିଥାଏ  ଯାହା ଶରୀରକୁ ତୁରନ୍ତ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଚୀନରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନରେ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସାୟ କଲା : ଅମିରଙ୍କ ଫିଲ୍ମ

Related posts

ଆପଣ ଖାଲି ପେଟ ରେ ଚା’ ପିଅନ୍ତି କି ? ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଖାଲି ପେଟ ରେ ଚା’ ପିଇଲେ କଣ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ

ENO Beuro

ରକ୍ତକୁ ନିର୍ମଳ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ “ଗାଜର” ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ଉପକାରୀ?

ENO Beuro

ରକ୍ତଚାପଜନିତ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ “ରାଶି ଲଡୁ” ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ?

ENO Beuro

Leave a Comment