LIFESTYLE

ଖରାଦିନେ ଗରମ ତାପମାତ୍ରାରୁ ନିଜକୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଖରାଦିନେ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇ ପଡେ । ଗରମ ତାପ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଅଂଶୁଘାତର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ମାନେ ବହୁତ କିଛି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ଥାଉ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖରାଦିନେ ଆମେ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବା ?

ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳରେ କିପରି ରହିବେ ଜାଣନ୍ତୁ :-

ଖରାଦିନେ ଦହି ପୋଖାଳ, ଲେମ୍ବୁ, ତରଭୁଜ, କାକୁଡି ପ୍ରବୃତି ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ମଧ୍ୟ ପିଅନ୍ତୁ । ସୂତାର ହାଲକା ରଙ୍ଗର ପତଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ।

ଖରାରେ ବାହାରକୁ ଗଲେ ଗୋଛମୂଳେ ବା ଫ୍ୟାନରେ ତଳେ ବିଶ୍ରାମ ନିଅନ୍ତୁ । ନିହାତି ଦରକାର ନଥିଲେ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଖରାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସନ୍ ଓ କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ  । କାରଣ ଦେହରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ତାପ ବାଜିଲେ ସ୍କିନ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ ।

ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ପାଖରେ ପାଣି ବୋତଲ ସହିତ ଛତା,ଟୋପି ଓ ଗାମୁଛା ବା ଷ୍ଟୋଲ ମୁଣ୍ଡରେ ପକାଇବା ସହିତ ଆଖିରେ କଳା ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଖରାକୁ ଗଲା ବେଳେ ଆଖୁ ରସ ସହିତ , ଘୋଳ ଦହି, ଲସି ପିଅନ୍ତୁ ।

ଖରାଦିନେ ଗରମ ତାପମାତ୍ରାରୁ ନିଜକୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ lemon juice

ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ବାହାରେ ଥିଲେ ବା ବାହାରୁ ଘରକୁ ଆସିବ ପରେ କିଛି ସମୟ ବିଶ୍ରାମ କରି ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ପାଣି ପିଇବେ । ଦେହ ଗରମ ଥିବା ସମୟରେ ପାଣି ବା ଥଣ୍ଡା ପିଇଲେ ତଣ୍ଡି ଦରଜ ଓ ଥଣ୍ଡା ହୋଇ ଦେହ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ।

ଅଶୁଘାତ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ଦେହରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ସହିତ ଫ୍ୟାନ ବା ଗଛ ତଳେ ବସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଥାଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିଅନ୍ତୁ । ଖରାଦିନରେ ବିଶେଷ କରି ଫଳମୂଳ ଖାଆନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ ।

ଖରାଦିନେ ଗରମ ତାପମାତ୍ରାରୁ ନିଜକୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ curd juice

ପଢନ୍ତୁ ;

ହୋଲି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ କେମିତି ପୂଜା କଲେ କଟିବ ଗ୍ରହ ଦୋଷ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ପାନ ପତ୍ରରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କିଛି ଉପକାରୀ ଗୁଣ

ENO Beuro

ରାତିରେ ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ପଡ଼ିପାରେ ବିପଦ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Jitendra

ସୁନ୍ଦର ତ୍ଵଚା ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗାଜରରେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପଚାର

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More