LIFESTYLE

ଖରାଦିନେ ଗରମ ତାପମାତ୍ରାରୁ ନିଜକୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଖରାଦିନେ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇ ପଡେ । ଗରମ ତାପ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଅଂଶୁଘାତର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ମାନେ ବହୁତ କିଛି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ଥାଉ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖରାଦିନେ ଆମେ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବା ?

ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳରେ କିପରି ରହିବେ ଜାଣନ୍ତୁ :-

ଖରାଦିନେ ଦହି ପୋଖାଳ, ଲେମ୍ବୁ, ତରଭୁଜ, କାକୁଡି ପ୍ରବୃତି ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ମଧ୍ୟ ପିଅନ୍ତୁ । ସୂତାର ହାଲକା ରଙ୍ଗର ପତଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ।

ଖରାରେ ବାହାରକୁ ଗଲେ ଗୋଛମୂଳେ ବା ଫ୍ୟାନରେ ତଳେ ବିଶ୍ରାମ ନିଅନ୍ତୁ । ନିହାତି ଦରକାର ନଥିଲେ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଖରାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସନ୍ ଓ କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ  । କାରଣ ଦେହରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ତାପ ବାଜିଲେ ସ୍କିନ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ ।

ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ପାଖରେ ପାଣି ବୋତଲ ସହିତ ଛତା,ଟୋପି ଓ ଗାମୁଛା ବା ଷ୍ଟୋଲ ମୁଣ୍ଡରେ ପକାଇବା ସହିତ ଆଖିରେ କଳା ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଖରାକୁ ଗଲା ବେଳେ ଆଖୁ ରସ ସହିତ , ଘୋଳ ଦହି, ଲସି ପିଅନ୍ତୁ ।

ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ବାହାରେ ଥିଲେ ବା ବାହାରୁ ଘରକୁ ଆସିବ ପରେ କିଛି ସମୟ ବିଶ୍ରାମ କରି ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ପାଣି ପିଇବେ । ଦେହ ଗରମ ଥିବା ସମୟରେ ପାଣି ବା ଥଣ୍ଡା ପିଇଲେ ତଣ୍ଡି ଦରଜ ଓ ଥଣ୍ଡା ହୋଇ ଦେହ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ।

ଅଶୁଘାତ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ଦେହରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ସହିତ ଫ୍ୟାନ ବା ଗଛ ତଳେ ବସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଥାଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିଅନ୍ତୁ । ଖରାଦିନରେ ବିଶେଷ କରି ଫଳମୂଳ ଖାଆନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ହୋଲି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ କେମିତି ପୂଜା କଲେ କଟିବ ଗ୍ରହ ଦୋଷ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ବିଭାହ ପାଇଁ ଝିଅ ଦେଖିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କି ?ତେବେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଗରମ ଦିନରେ କେଉଁ ସବୁ ଜୁସ ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ ଉପକାରୀ “ଆଚାର” ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ଉପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ କଣ ରହିଛି ?

ENO Beuro

Leave a Comment