ଖରାଦିନେ ଗରମ ତାପମାତ୍ରାରୁ ନିଜକୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଖରାଦିନେ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇ ପଡେ । ଗରମ ତାପ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଅଂଶୁଘାତର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ମାନେ ବହୁତ କିଛି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ଥାଉ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖରାଦିନେ ଆମେ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବା ?

ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳରେ କିପରି ରହିବେ ଜାଣନ୍ତୁ :-

ଖରାଦିନେ ଦହି ପୋଖାଳ, ଲେମ୍ବୁ, ତରଭୁଜ, କାକୁଡି ପ୍ରବୃତି ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ମଧ୍ୟ ପିଅନ୍ତୁ । ସୂତାର ହାଲକା ରଙ୍ଗର ପତଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ।

ଖରାରେ ବାହାରକୁ ଗଲେ ଗୋଛମୂଳେ ବା ଫ୍ୟାନରେ ତଳେ ବିଶ୍ରାମ ନିଅନ୍ତୁ । ନିହାତି ଦରକାର ନଥିଲେ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଖରାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସନ୍ ଓ କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ  । କାରଣ ଦେହରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ତାପ ବାଜିଲେ ସ୍କିନ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ ।

ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ ପାଖରେ ପାଣି ବୋତଲ ସହିତ ଛତା,ଟୋପି ଓ ଗାମୁଛା ବା ଷ୍ଟୋଲ ମୁଣ୍ଡରେ ପକାଇବା ସହିତ ଆଖିରେ କଳା ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଖରାକୁ ଗଲା ବେଳେ ଆଖୁ ରସ ସହିତ , ଘୋଳ ଦହି, ଲସି ପିଅନ୍ତୁ ।

ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ବାହାରେ ଥିଲେ ବା ବାହାରୁ ଘରକୁ ଆସିବ ପରେ କିଛି ସମୟ ବିଶ୍ରାମ କରି ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ପାଣି ପିଇବେ । ଦେହ ଗରମ ଥିବା ସମୟରେ ପାଣି ବା ଥଣ୍ଡା ପିଇଲେ ତଣ୍ଡି ଦରଜ ଓ ଥଣ୍ଡା ହୋଇ ଦେହ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ।

ଅଶୁଘାତ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ଦେହରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ସହିତ ଫ୍ୟାନ ବା ଗଛ ତଳେ ବସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଥାଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିଅନ୍ତୁ । ଖରାଦିନରେ ବିଶେଷ କରି ଫଳମୂଳ ଖାଆନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଦେହ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ହୋଲି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ କେମିତି ପୂଜା କଲେ କଟିବ ଗ୍ରହ ଦୋଷ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More