ଆଗକୁ ଆସୁଛି ବର୍ଷାଦିନ , ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ଡାଏଟ୍‌‍ ପ୍ଳାନ ?

ସୁସ୍ଥ ରହିବାର ଟିପ୍ସ

ବର୍ଷାଦିନେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଭିଜିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ । ବର୍ଷାଦିନେ ଦେହ ଖରାପ ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା। ଏହି ସମୟରେ ଥଣ୍ଡା ଲାଗିବା, ଜ୍ୱର ହେବା, ପେଟ ଖରାପ, ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଆଦି ରୋଗରୁ ସାବଧାନ ରହିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବର୍ଷାଦିନେ କିପରି ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ?

ବର୍ଷାଦିନ ପାଇଁ ସ୍ପେସାଲ ଡାଏଟ୍ :-

  • ବର୍ଷାଦିନେ ଅଧିକ ମାଛ, ମାଂସ କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦେହ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ । ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ସବୁଜ ପରିପନିବା ଖାଆନ୍ତୁ ।
  • ଏହି ଦିନେ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଶୁଖିଲା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ । କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଶରୀରରେ ପାଣିର ଭାରସାମ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ।
  • ବେଶି ଲୁଣି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅଧିକ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରେ ।
  • ଏହି ଦିନେ ପ୍ରତିଦିନ ଗରମ ପାଣି ପିଇବେ , ବାହାର ପାଣି କିମ୍ବା ବାହାର ଖାଦ୍ୟ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ବିଶେଷ କରି ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ , ଗୁପଚୁପ , ଦହିବରା ଆଦି ଖାଦ୍ୟ ଠୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।
  • ସୋରିଷ ତେଲ, ସାଲାଡ୍, କଟା ଫଳ, ଆଚାର, ଖଟା ଇତ୍ୟାଦି ନ ଖାଇବା କିମ୍ବା କମ୍ ଖାଇବା ଭଳ । ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟରୁ ସହଜରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ ।
  • ନିମ୍ବପତ୍ର, ମେଥିଶାଗ, କଲରା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ବର୍ଷାଦିନେ ସଠିକ ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସ ହିଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

କ୍ୟାନସରରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ କାଜୁ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ଶରୀରକୁ କେଉଁ ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ

ବର୍ଷାଦିନେ ଅଧିକ ମାଛ, ମାଂସ କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦେହ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ - 4.6

91%

ଏହି ଦିନେ ପ୍ରତିଦିନ ଗରମ ପାଣି ପିଇବେ , ବାହାର ପାଣି କିମ୍ବା ବାହାର ଖାଦ୍ୟ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ - 4.6

92%
4.6/5

Excellent!

ଆଗକୁ ଆସୁଛି ବର୍ଷାଦିନ , ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ଡାଏଟ୍‌‍ ପ୍ଳାନ ?

ବର୍ଷାଦିନେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଭିଜିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ । ବର୍ଷାଦିନେ ଦେହ ଖରାପ ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା। ଏହି ସମୟରେ ଥଣ୍ଡା ଲାଗିବା, ଜ୍ୱର ହେବା, ପେଟ ଖରାପ, ଡେଙ୍ଗୁ, ମ୍ୟାଲେରିଆ ଆଦି ରୋଗରୁ ସାବଧାନ ରହିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବର୍ଷାଦିନେ କିପରି ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ?

No Votes Yet

You're not rated yet