LIFESTYLE

ଆପଣ କାକୁଡି ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ ନଚେତ୍ ହୋଇପାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା !

ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତେ କାକୁଡି ଖାଇଥାଆନ୍ତି । ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । ଖରାଦିନରେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଲୋକମାନେ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଦୈନଦିନ ସାଲାଡ କରି ଖାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଏହି କାକୁଡିରେ କ୍ଷତି କାରକ ଗୁଣ ଅଛି ।

କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କ’ଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ :-

  • ରାତ୍ରି ସମୟରେ କାକୁଡି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ପୂର୍ବରୁ ଏକ କଥା ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇ ଆସିଛି ଯେ, ‘ସକାଳେ ହିରା,ଦିନରେ ଖୀରା ଏବଂ ରାତିରେ ପୀଡା’ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସକାଳ ସମୟରେ କାକୁଡି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ, ଦିନରେ ଏହା ସାମାନ୍ୟ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ଏହାର ସେବନ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ।
  •  କାକୁଡିରେ କୁକୁର୍ବିଟାଇନ୍ସ ନାମକ ତତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଆପଣ ଯେତେ କାକୁଡି ଖାଇବେ ସେତେ ପରିମାଣ ଏହି ଟକ୍ସି୍ସିସ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଭିତରକୁ ଯିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଲିଭର,କିଡନୀ, ଗଲବ୍ଲାଡର ଆଦି ଫୁଲି ଯାଇଥାଏ ।
  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କାଶ, ଥଣ୍ଡା ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ କଦାପି କାକୁଡି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହଁ ।
  •  କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଡାଇଟିଂରେ ରହି ସାରା ଦିନରେ ୧୦ ରୁ ୧୨ କାକୁଡି ଖାଇଥାନ୍ତି । ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ସେବନ କଲେ ଏହା ଶରୀରରେ ବିଷ ପାଲଟି ଯାଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଘରେ ରଖୁଛନ୍ତି କି ପାଳିତ ପଶୁ ? ତେବେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା

Related posts

ମସଲା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଗୋଲମରିଚରେ ରହିଛି ଅନେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ! ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ନିୟମିତ ଭାବେ ମିଶ୍ରି ପାଣି ପିଇଲେ ବଢିଥାଏ ତ୍ୱଚାରେ ଉଜ୍ଜଳତା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ମୁହଁର ବ୍ରଣ ଓ କଳାଦାଗ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଟୁଥ୍‌ପେଷ୍ଟ୍‍ର ଏହି ସବୁ ଉପାୟ ଆପଣାନ୍ତୁ

ENO Beuro

3 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More