LIFESTYLE

ମହିଳାଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହେଲେ ତାହାର କେତୋଟି ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ 

ମହିଳାଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହେଲେ ଜାଣିବେ କିପରି ଯେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହୋଇଛି ବୋଲି ? ମହିଳାଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହେଲେ ତାହାର କେତୋଟି ବିଶେଷ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହେଲେ ଜାଣିବା କିପରି ?

ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ :-

  • ମହିଳାଙ୍କ ବେକ , ପିଠି , ଦାନ୍ତ ଓ କାନ୍ଧର ହାଡ ବିନ୍ଧା ହେବା ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ର ଲକ୍ଷଣ । ହାତ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିଗୁଡିକ ଟାଣି ହେବା ପରି ଲାଗିବା ମଧ୍ୟ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ ।
  • ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭୂତ ହେଲେ ସତେ ଯେମିତି ଲାଗେ ଛାତିରେ କ’ଣ ଲଦା ହୋଇଛି। ଏଭଳିି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ତାହା ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି ଧରି ନେବାକୁ ହୋଇଥାଏ ।
  • ଯଦି ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି କିମ୍ବା ଘନଘନ ଝାଳ ନିର୍ଗତ ହେଉଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।
  • ଯଦି କେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେଇପାରିବେ ।
  • ଅଧିକ ସମୟ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଥକା ଲାଗୁଥାଏ, କୌଣସି କାମରେ ମନ ଲାଗୁ ନ ଥାଏ, ମନରେ ବାରମ୍ବାର ଭୟ ଜାତ ହେଉଥାଏ । ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଜୀବନରେ ସଫଳତା ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ୬ଟି କଥା ଉପରେ ନିଶ୍ଚୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

Related posts

କେଉଁ ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖିଲେ ଅନ୍ୟ କାହା ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ ?  

ENO Beuro

ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ଅଛି ଔଷଧିୟ ଗୁଣ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

ଆଖିରେ ଆଲୁଅ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More