LIFESTYLE

ମହିଳାଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହେଲେ ତାହାର କେତୋଟି ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ 

ମହିଳାଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହେଲେ ଜାଣିବେ କିପରି ଯେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହୋଇଛି ବୋଲି ? ମହିଳାଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହେଲେ ତାହାର କେତୋଟି ବିଶେଷ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ହେଲେ ଜାଣିବା କିପରି ?

ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ :-

  • ମହିଳାଙ୍କ ବେକ , ପିଠି , ଦାନ୍ତ ଓ କାନ୍ଧର ହାଡ ବିନ୍ଧା ହେବା ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ ର ଲକ୍ଷଣ । ହାତ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିଗୁଡିକ ଟାଣି ହେବା ପରି ଲାଗିବା ମଧ୍ୟ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ ।
  • ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭୂତ ହେଲେ ସତେ ଯେମିତି ଲାଗେ ଛାତିରେ କ’ଣ ଲଦା ହୋଇଛି। ଏଭଳିି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ତାହା ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି ଧରି ନେବାକୁ ହୋଇଥାଏ ।
  • ଯଦି ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି କିମ୍ବା ଘନଘନ ଝାଳ ନିର୍ଗତ ହେଉଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।
  • ଯଦି କେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେଇପାରିବେ ।
  • ଅଧିକ ସମୟ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଥକା ଲାଗୁଥାଏ, କୌଣସି କାମରେ ମନ ଲାଗୁ ନ ଥାଏ, ମନରେ ବାରମ୍ବାର ଭୟ ଜାତ ହେଉଥାଏ । ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଜୀବନରେ ସଫଳତା ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ୬ଟି କଥା ଉପରେ ନିଶ୍ଚୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

Related posts

ଅମ୍ଲ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ନିୟମିତ ଖାଆନ୍ତୁ ବାଇଗଣ

ENO Beuro

ଦୁଃଖ ସମୟରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମନ କଥା କେଉଁ ମାନେ ବୁଝିଥାନ୍ତି? ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଲାଲ ମକା କେବେ ଖାଇଛନ୍ତି କି? ଏହା ମୁଖ କର୍କଟ ଓ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ! ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment