23 C
Bhubaneswar
January 15, 2021
EnewsOdia.Com
ବାସ୍ତୁ

ଯେତେ ବି ପୂଜା କରିଥାନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ଏହି ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ନକଲେ ନିଷ୍ଫଳ ହୋଇଥାଏ ଆପଣଙ୍କ ପୂଜାଅର୍ଚ୍ଚନା

ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ଏବଂ ଆସ୍ଥା ରଖି ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ପୂଜା କରନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଆନ୍ତରିକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ମନୋବଳ ଦ୍ରୁଢ଼ କରିଥାଏ। ସମସ୍ତେ ଚାହାନ୍ତି ସେମାନେ କରିଥଚିବା ପୂଜାରେ ଭଗବାନ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରାୟ ସମୟରେ ଏମିତି ହୋଇଥାଏ ଯେ ଆମେ ପୂଜା-ପାଠ ତ ଭଲ ଭଲାବେ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପୂଜା ପରେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତିନାହିଁ। ଯାହାର ନିୟମ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମରେ ରହିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ।

आवाहनं न जानामि न जानामि विसर्जनम्।
पूजां चैव न जानामि क्षमस्व परमेश्वर॥
मंत्रहीनं क्रियाहीनं भक्तिहीनं जनार्दन।
यत्पूजितं मया देव! परिपूर्ण तदस्तु मे॥

ଏହି ମନ୍ତ୍ରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଭଗବାନ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ବିଦା କରିବା ଜାଣିନାହିଁ। ମୋତେ ପୂଜା-ପାଠ ମଧ୍ୟ କରିବା ଆସେନାହିଁ। ମୋ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କୌଣସି ବି ଭୂଲକୁ କ୍ଷମା କରନ୍ତୁ। ମୋତେ ମନ୍ତ୍ର ଜପିବା ଆସେନାହିଁ ଓ ପୂଜା କରିବା ପ୍ରକ୍ରୀୟା ମଧ୍ୟ ଜଣାନାହିଁ। ମୋ ପୂଜା ସ୍ୱିକାର କରନ୍ତୁ ପ୍ରଭୂ।

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ବିନା ମନ୍ତ୍ର କରି ବି କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିପାରିବେ। କାହିଁକିନା କ୍ଷମା ମାଗିବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ମନରେ ଅହଂକାର ଭାବନା ଆସିନଥାଏ। ଭଗବାନଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାର ଏହି ପରମ୍ପରା ଏହା ଜଣାଇଥାଏ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜର ଭୁଲ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ କ୍ଷମା ମାଗିବା ଜରୁରୀ।

ପଢନ୍ତୁ: ଏହି କାରଣରୁ ଭୋଳାନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଶଙ୍ଖ ପୁଙ୍ଖା ଯାଏ ନାହିଁ

Related posts

କାହିଁକି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶେଷ ପାଞ୍ଚଦିନକୁ ପବିତ୍ର ପଞ୍ଚକ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ ? ଜାଣନ୍ତୁ

Ratnamani Maharana

ବିପଦ ଆସିବା ଆଗରୁ ମିଳିଥାଏ ଏହି ସବୁ ଅଶୁଭ ସଙ୍କେତ

Ratnamani Maharana

୬ ଦିନରେ ଭାଗ୍ୟ ଚମକାଇବ ଲୁଣର ଏହି ୬ ଟି ଉପାୟ, ଆଜି ହିଁ କରି ଦେଖନ୍ତୁ

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More