ଚାଲିବ ମୁମ୍ବାଇ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ

ଘଣ୍ଟା ପିଛା ବେଗ ୩୨୦ କିମି

ମୁମ୍ବାଇ-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ହାଇସ୍ପିଡ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ପ୍ରତି ୨୦ମିନିଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚଳଚଳ କରିବ । ଦିନକୁ ୭୦ ଟ୍ରିପରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୋହିବା । ୧୨ଟି ଷ୍ଟେଶନ ଦେଇ ଚଳଚଳ କରିବ । ନ୍ୟାଶନାଲ୍ ହାଇସ୍ପିଡ ରେଲୱେ କର୍ପୋରେଶନ୍ ଲିମିଟେଡ ର ଜେନ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଶୁକ୍ରବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ କହିବାଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ଏହି ପ୍ରଥମ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ନିମନ୍ତେ ରୁଟ୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି । ୨୦୨୨ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଏହାର ଚଳଚଳ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ରଖାଯାଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ଏହାର ୧୦ଟି ବଗି ରହିବା । ସିଟ୍ କ୍ଷମତା ୭୫୦ ହେବ । ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସାବରମତିରୁ ଏହା ପ୍ରତି ୨୦ ମିନିଟ ରେ ଛାଡି ମୁମ୍ବାଇ ଯାତ୍ରା କରିବ ।

ଏହାର ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ୩୫୦ କିଲୋମିଟର ଥିବା ବେଳେ ଏହା ୩୨୦ କିମି ବେଗରେ ଗତି କରିବ । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଗୁଜୁରାଟର ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶିଞ୍ଜୋ ଆବେ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୫୦୮ କିଲୋମିଟର ଦୀର୍ଘ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୧.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ତାଙ୍କ ଖର୍ଚ ହେବ ।

ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ସେବା ପାଇଁ ଆମେ ୩୫ ଜୋଡା ଟ୍ରେନ ଚଳଚଳ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଧନଞ୍ଜୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ସଫଳ ବିବାହ ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ

ମୁମ୍ବାଇ-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ହାଇସ୍ପିଡ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ପ୍ରତି ୨୦ମିନିଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚଳଚଳ କରିବ - 90%

90%

୨୦୨୨ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଏହାର ଚଳଚଳ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ରଖାଯାଇଛି - 92%

92%
91%

Excellent!

ଚାଲିବ ମୁମ୍ବାଇ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ

ମୁମ୍ବାଇ-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ହାଇସ୍ପିଡ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ପ୍ରତି ୨୦ମିନିଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚଳଚଳ କରିବା । ଦିନକୁ ୭୦ ଟ୍ରିପରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୋହିବା । ୧୨ଟି ଷ୍ଟେଶନ ଦେଇ ଚଳଚଳ କରିବ । ନ୍ୟାଶନାଲ୍ ହାଇସ୍ପିଡ ରେଲୱେ କର୍ପୋରେଶନ୍ ଲିମିଟେଡ ର ଜେନ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଶୁକ୍ରବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

No Votes Yet

You're not rated yet