News

ଚାଲିବ ମୁମ୍ବାଇ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ

ଘଣ୍ଟା ପିଛା ବେଗ ୩୨୦ କିମି

ମୁମ୍ବାଇ-ଅହମ୍ମଦାବାଦ ହାଇସ୍ପିଡ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ପ୍ରତି ୨୦ମିନିଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚଳଚଳ କରିବ । ଦିନକୁ ୭୦ ଟ୍ରିପରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବୋହିବା । ୧୨ଟି ଷ୍ଟେଶନ ଦେଇ ଚଳଚଳ କରିବ । ନ୍ୟାଶନାଲ୍ ହାଇସ୍ପିଡ ରେଲୱେ କର୍ପୋରେଶନ୍ ଲିମିଟେଡ ର ଜେନ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଶୁକ୍ରବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ କହିବାଅନୁଯାୟୀ ଦେଶର ଏହି ପ୍ରଥମ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ନିମନ୍ତେ ରୁଟ୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି । ୨୦୨୨ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଏହାର ଚଳଚଳ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ରଖାଯାଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ଏହାର ୧୦ଟି ବଗି ରହିବା । ସିଟ୍ କ୍ଷମତା ୭୫୦ ହେବ । ଅହମ୍ମଦାବାଦର ସାବରମତିରୁ ଏହା ପ୍ରତି ୨୦ ମିନିଟ ରେ ଛାଡି ମୁମ୍ବାଇ ଯାତ୍ରା କରିବ ।

ଏହାର ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ୩୫୦ କିଲୋମିଟର ଥିବା ବେଳେ ଏହା ୩୨୦ କିମି ବେଗରେ ଗତି କରିବ । ଗତବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଗୁଜୁରାଟର ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶିଞ୍ଜୋ ଆବେ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୫୦୮ କିଲୋମିଟର ଦୀର୍ଘ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୧.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ତାଙ୍କ ଖର୍ଚ ହେବ ।

ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ ସେବା ପାଇଁ ଆମେ ୩୫ ଜୋଡା ଟ୍ରେନ ଚଳଚଳ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଧନଞ୍ଜୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ସଫଳ ବିବାହ ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ

Related posts

ଆଜି ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଆଗୁଆ ଭୋଟ ଦେଲେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ

Ratnamani Moharana

୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ ହ୍ୟାକ୍‌ କରିଥିବା ହ୍ୟାକର ଗିରଫ!

ENO Beuro

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ମହାବନ୍ଦ ପାଇଁ ୯ଟି ଟ୍ରେନ୍‌ ବାତିଲ

ENO Beuro

Leave a Comment