• Home
  • LIFESTYLE
  • ନିଜର ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ଦୂର କରିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର
LIFESTYLE

ନିଜର ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ଦୂର କରିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର

କିଛି ଲୋକ ବିଶେଷ କରି ଝିଅ ମାନେ ନିଜର ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବେଶ୍‌ ଚିନ୍ତିତ ଥାଆନ୍ତି ।  ଗୋରା ରଙ୍ଗ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଥାଏ । ମାତ୍ର କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଦ୍ୱାରା ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗରେ ଉଜ୍ଜଳତା ଆସିଥାଏ।  ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ସଂପର୍କରେ ;

-ଏକ ଚାମଚ ବେସନରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ନଖଉଷୁମ କ୍ଷୀର ବା କଞ୍ଚା କ୍ଷୀରକୁ ନେଇ ଘୋଳ ପ୍ରସ୍ତୁ କରନ୍ତୁ । ସବୁବେଳେ ସାବୁନ କିମ୍ବା ଫେସ୍‌ୱାସ୍‌ କ୍ରିମ୍‌ରେ ମୁହଁ ଧୋଇବା ବଦଳରେ ଏହି ବେସନ ଘୋଳରେ ମୁଁହ ଧୋଇବା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ । ଘୋଳକୁ ନେଇ ହାଲକା ଭାବରେ ମୁହଁରେ ୧୫-୨୦ ମିନିଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଲିସ୍‌ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ସାଧାରଣ ପାଣିରେ ମୁହଁକୁ ଧୋଇଦେବେ । ସପ୍ତାହକୁ ଦୁଇ ତିନି ଥର ଏଭଳି କଲେ ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ  ।  ବିଶେଷ କରି ଶୀତ ଦିନରେ ଚେହେରାର ରୁକ୍ଷତାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଏହା ବେଶ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ ।

-ଏହା ସହିତ ବେସନ ଘୋଳରେ ବଟା ହଳଦୀ, ଚନ୍ଦନ କିମ୍ବା ମହୁ ମିଶାଯାଏ ତାହା ହେଲେ ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗ ଦୂର କରିବାରେ ଏହା ବେଶ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

-ଚାରୋଟି ବାଦାମ ଗିରିକୁ ସକାଳେ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ଦେବ । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭିଜା ବାଦାମରୁ ଚୋପା ଛଡ଼ାଇ ତାକୁ ଦୁଇ ଚାମଚ ଗାଈ ବା ମଈଁଷି ଦୁଧରେ ପକାଇ ଶିଳରେ ଉତ୍ତମ ଭାବେ ବାଟି ନେବ । ଏହି ଘୋଳକୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ବେଳେ ଚେହେରାରେ ଲେପ ଦେଇ ଶୋଇଯିବ । ସାକାଳେ ମୁହଁକୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦେବେ । ଲଗାତାର ୧୫ ଦିନ ଏହି ଲେପକୁ ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ଚେହେରାର ରଙ୍ଗରେ ପରିର୍ବତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ । ବାଦାମ କ୍ଷୀର ଚର୍ମକୁ କୋମଳ ସବୁବେଳେ କୋମଳ ରଖିଥାଏ ।

-ସକାଳେ କାକରବିନ୍ଦୁ କିମ୍ବା କଞ୍ଚା କ୍ଷୀରର ଫେଣକୁ ନିୟମିତ ମୁହଁରେ ମାଲିସ କଲେ ଚେହେରାରେ ରଙ୍ଗ ଫିଟିଥାଏ।

-ସେହିପରି ପୋଦିନା ପତ୍ରକୁ ବାଟି ସକାଳେ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁହଁରେ ଲେପ ଦ୍ୱାରା ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ନିଜର ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ଦୂର କରିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର tumeric for face

ପଢନ୍ତୁ ; 

ଚୁଡି ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ମହିଳାଙ୍କୁ କଣ କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Related posts

ଆପଣ ପ୍ରେମରେ ପଡିଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହିସବୁ କଥା

Krishna Kumar Manoj

ନିଜେ ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖନ୍ତୁ, ହାତରେ ପିଆଜ ଘଷିବା ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ

Krishna Kumar Manoj

ଝିଅମାନେ କ’ଣ ପାଇଁ ଗୋଡରେ କଳା ସୂତା ପିନ୍ଧନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More