ପତଳା କେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି , ଜାଣନ୍ତୁ ଘନ ଓ କଳା କେଶର ରହସ୍ୟ

ପତଳା କେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି , ଜାଣନ୍ତୁ ଘନ ଓ କଳା କେଶର ରହସ୍ୟ

ଘନ  ଓ ସୁନ୍ଦର କେଶ ପାଇବା ପାଇଁ କିଏ ବା ନ ନଚାହେଁ । ଘନ ଓ କଳା କେଶ  ସୁନ୍ଦରତାକୁ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଏ । ଅନ୍ୟପଟେ ରୁକ୍ଷ ଓ ପତଳା କେଶ ଆପଣଙ୍କ ଲୁକକୁ ଖରାପ କରିଦିଏ ଓ ଲଜ୍ଜ୍ୟା ରା କାରଣ ପାଲଟେ । ଆଜିକାଲି ପତଳା କେଶ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଲାଣି ।

ଅନେକ କାରଣ ଅଛି ଯାହା କେଶ ପଳତା ହେବା ପାଇଁ ଦାୟୀ । ଭିଟାମିନର ମାତ୍ରା କମ୍, କେଶର ଉପଯୁକ୍ତ ଧ୍ୟାନ ନଦେବା, ଷ୍ଟାଇଲ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସାଧାନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଓ ପ୍ରଦୂଷିତ ବାୟୁ ସଂସ୍ପର୍ଷରେ ଆସିବା  କେଶ ପତଳା ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ । ଗରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଏପରି ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଉପଚାର କରିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ।ସବୁଠାରୁ ଭଲ କଥା ହେଲା ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଚାର ଅଧିକ ଗୁଣକାରୀ ଓ ଲାଭଦାୟକ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେତୋଟି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଚାର :-

୧ ॰ ମେଥି କେଶ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା କେଶକୁ ଘନ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ମୁଠାଏ ମେଥି ନେଇ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ । ୫-୬ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହାକୁ ବାଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ତ୍ୱଚାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ । ପରେ ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ପାଣିରେ କେଶକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୨ ॰ ଘିଅକୁଆଁରୀ – ଘିଅକୁଆଁରୀ ଏକ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ । ଘିଅକୁଆଁରୀର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅପାଣଙ୍କ କେଶକୁ ଘନ କରିବାରେ ସାହଯ୍ୟ କରେ । ଏହି ଜେଲକୁ କେଶ ମୂଳେ ଲଗାନ୍ତୁ ଓ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡ଼ି  ଦିଅନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ କେଶକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ପତଳା କେଶ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଉପଚାର ଆପଣାନ୍ତୁ ।

୩ ॰ ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ମହଜୁଦ ଥାଏ । ଯାହା କେଶକୁ ଘନ କରେ ଏବଂ କେଶ ବୃଦ୍ଧି କରିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶକୁ ନେଇ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ରୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ । ପରେ ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ସାମ୍ପୋ କରନ୍ତୁ । କିଛି ଦିନ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଫରକ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ ।

ପତଳା କେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି , ଜାଣନ୍ତୁ ଘନ ଓ କଳା କେଶର ରହସ୍ୟ

ପଢନ୍ତୁ, ଏବେ ଥମିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ, ଜିଆରଏସ୍‌ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବଢାଇଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର