EnewsOdia.Com

ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଜବ ପ୍ରଶ୍ନ, ଗାନ୍ଧୀ କେମିତି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ?

ଗୁଜରାଟର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଅଜବ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଥିଲା, ଯାହାକୁ ନେଇ ଗୁଜୁରାଟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ମୁଣ୍ଡ ଗୋଳମାଳ ହୋଇଯାଇଛି। ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନଟିଏ ଥିଲା ‘ଗାନ୍ଧୀ କିଭଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ?’ ଗୁଜୁରାଟୀ ଭାଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନଟି ଥିଲା ‘ଗାନ୍ଧିଜୀଏ ଆପ୍‌ଘାତ କର୍‌ୱା ମାତେ ଶୁ କାର୍‌ୟୁ’ ଅର୍ଥାତ୍‌ ‘ଗାନ୍ଧୀ କିଭଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ? ‘ସୁଫଳମ୍‌ ଶାଳ ବିକାଶ ସଙ୍କୁଳ’ ଅଧୀନରେ ପରିଚାଳିତ ଏକ ସେଲ୍‌ଫ ଫାଇନାନ୍‌ସିଂ  ସ୍କୁଲ୍‌ର ନବମ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏ ପ୍ରଶ୍ନଟି ଆସିଥିଲା।

ସେହିଭଳି ଏହି ସ୍କୁଲର ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଉଦ୍ଭଟ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଥିଲା। ‘ତୁମ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଦ ବିକ୍ରି ଅଧିକ ହେଉଛି। ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀଙ୍କ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏହାର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଏକ ଦରଖାସ୍ତ ଲେଖ।’ ଏଭଳି ଏକ ଦରଖାସ୍ତ ଲେଖିବାକୁ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଥିଲା। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଅଜବ ପ୍ରଶ୍ନ ପଡ଼ିଥିବାରୁ ଏହା ଗୁଜୁରାଟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି। ଏହାର ତଦନ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ: ବନ୍ଦ ହେଲା ‘ଉଜ୍ଜଳା’, ୨ହଜାର ମହିଳାଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ କେବେ?

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ପୂଜା ପରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଟ୍ରାଫିକ ଚେକିଙ୍ଗ

Ratnamani Maharana

ଗୋଡରେ ନୁହେଁ ପ୍ରତିଦିନ ହାତରେ ଚାଲନ୍ତି ସୌଭାଗ୍ୟ

Ratnamani Maharana

ଘରେ ବସି କରନ୍ତୁ ପାନ୍‌ କାର୍ଡ କରେକସନ୍‌

Ratnamani Maharana

ଆଜି ସରସ୍ଵତୀ ପୂଜା, ବାଗଦେବୀଙ୍କ ଆରାଧନା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଉତ୍ସବ ମୁଖର

Ratnamani Maharana

ଭାରତରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ଫ୍ୟାନ୍‌

Ratnamani Maharana

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲାରେ ୪ସପ୍ତାହ ଘୁଞ୍ଚିଲା ଶୁଣାଣି

Ratnamani Maharana