• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ରହିବା ଭଲ ନୁହଁ କାହିଁକି
LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ରହିବା ଭଲ ନୁହଁ କାହିଁକି

ଅବସାଦ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବାନ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀଣା କରିଦିଏ । ଯଦି କିଏ ମସ୍ତିଷ୍କ ବା ଗଳା କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡିତ ଏବଂ ଏହା ସହ ସେ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ  ତେବେ  ଅଧିିକ ଦିନ ବଂଚିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ମୁସ୍କିଲ୍ ହୋଇପଡେ । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି କ୍ୟାନସର ଚିକିତ୍ସାର ସମୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ଅବସାଦର ପରୀକ୍ଷା ଓ ଏହାସହ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ଅନୁଧ୍ୟାନ ସମୟରେ ଆମେ ପାଇଲୁ କି ଯଦି କୌଣସି କ୍ୟାନସର ରୋଗୀ ୪ ବର୍ଷ ଯାଏ ବଞ୍ଚିବାର  ଅଛି ତ ଅବସାଦ କାରଣରୁ ସେ କେବଳ ୨ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ । ଏହା ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ଉପଚାର ସମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନଥାନ୍ତି ।

ଅବସାଦର ଲକ୍ଷଣ କଣ ରୋଗୀଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିମାଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ ? ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ରିସର୍ଚ୍ଚକାରୀ ମସ୍ତିଷ୍କ ଓ ଗଳା କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡିତ ୧୪୦ ରୋଗୀଙ୍କ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଅବସାଦର ଲକ୍ଷଣର ସୂଚନା ସବୁ ଦେଇଛନ୍ତି ।ରିସର୍ଚ୍ଚକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୨ ବର୍ଷଯାଏ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସଂଖ୍ୟାକୁ ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି କି ଅଧିକ ଅବସାଦ ପୀଡିତ ରୋଗୀ ବଞ୍ଚିବାର  ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ ଥାଏ । ଏବଂ ତାଙ୍କର କିମୋରେଡିଏସନ୍ ଓ ଅନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।ତେଣୁ ଅବସାଦ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଓ  ଧୂମ୍ର ପାନ ଠୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ରହିବା ଭଲ ନୁହଁ କାହିଁକି cancer pesent

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମୋଜା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା ଆମ କୁ କି କି ଲାଭ ମିଳେ

Related posts

କାହିଁକି କମ୍ ବୟସର ଯୁବକଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ମହିଳାମାନେ ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

ରକ୍ତଚାପଜନିତ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ “ରାଶି ଲଡୁ” ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ?

Krishna Kumar Manoj

ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର ପାଇଁ ହୋଇପାରେ ହୃଦ୍ ଘାତ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More