• Home
  • LIFESTYLE
  • ଖରାଦିନେ ଲିଚୁ ବଗିଚାର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ?
LIFESTYLE

ଖରାଦିନେ ଲିଚୁ ବଗିଚାର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଲିଚୁ ଦେଖିବାକୁ ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ତାହାର ବଜାର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ସେତେ ଅଧିକ । ତେଣୁ ଫଳଟିକୁ ବର୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାବସାୟିକ ଭାବେ ଚାଷ କରା ଯାଉଛି । ଭାରତରେ ଲିଚୁର ସର୍ବାଧିକ ଚାଷ ବିହାରର ମୁଜାଫରପୁରରେ ରହିଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖରାଦିନେ ଲିଚୁ ବଗିଚାର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବା  ।

ଫଳ ଚଣା ଝଡିବା ସମସ୍ୟା :-

ପ୍ରାଥମିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଫଳ ଚଣା ଝଡିବା ଲିଚୁ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା । ଉପଯୁକ୍ତ ପରାଗ ସଂଗମ ନ ହେଲେ ଚଣା ଅବସ୍ଥାରେ ଫଳ ଝଡିଯିବା ଏକ ସ୍ଵାଭାବିକ ଘଟଣା । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହୁ ବାକ୍ସରେ ଉପସ୍ଥିତି ପରାଗ ସଂଗମ ଠିକ ଭାବେ କରେ ଓ ଲିଚୁ ଗଛରେ ଭଲ ଫଳ ଦେଇ ପାରେ । ଅତ୍ୟଧିକ ତାପମାତ୍ରାଯୁକ୍ତ ପବନ ,ଅଦ୍ରତାର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଫଳ ଝଡେଇ ଦିଏ ।

ଫଳଫଟା ସମସ୍ୟା :-

ଯେଉଁ ଚାଷୀ ଲିଚୁ ବଗିଚା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ନଦୀ କିମ୍ବା ଝରଣା କୂଳିଆ ଉର୍ବର ମାଟିରେ ଲିଚୁ ଚାଷ କରିବା ଦରକାର । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଗରମ ପବନ ଦାଉରୁ ଲିଚୁ ଗଛକୁ କିଛି ମାତ୍ରରେ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ।

ଲିଚୁ ଚାପା କୋମଳ କରିବା ପାଇଁ ବୋରନ ,ଜିଙ୍ଗ କ୍ୟାଲସିୟମ ଆଦି ଅଣୁସାର ଦ୍ରବଣ ଫଳ ହେବା ପରେ ୨ ଥର ସିଞ୍ଚନ କରିବା ଦରକାର ।

ଚଣା ଧରିବା ପରେ ୧ ଲିଟର ପାଣିରେ ୮ ଗ୍ରାମ ଜିଙ୍ଗ ସଲଫେଟ ,୪ ଗ୍ରାମ କ୍ୟାଲସିୟମ କାର୍ବୋନେଟ ,୨ ଗ୍ରାମ ବୋରୀକ ଏସିଡ ଦ୍ରବଣ ୧୫ ଦିନ ଅନ୍ତରରେ ଲିଚୁ ଫଳ ଉପରେ ସିଞ୍ଚନ କଲେ ଫଳଫାଟିବା ସମସ୍ୟା କମାଇଥାଏ ।

ଜୀବରେଲିକ ଏସିଡ ୪୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ୧ ଲିଟର ପାଣିରେ , ନାପଥାଲିନ ଏସିଟିକ ଏସିଡ ୨୦ମିଲି ଗ୍ରାମ ୧ ଲିଟର ପାଣିରେ ଦ୍ରବଣ କରି ସିଞ୍ଚନ କଲେ ଫଳଫଟା ସମସ୍ୟା କମିଯାଏ ।

ଖରାଦିନେ ଲିଚୁ ବଗିଚାର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ? strabery

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ‘ଇସ୍କବାଜ’ ପ୍ରଯୋଜକ ସଂଜୟ ବୈରାଗୀ

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାନ୍ଦିବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରକୁ କି ଲାଭ ମିଳେ

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣଙ୍କ ଫ୍ରିଜରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରୁଛି କି? ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର!

Krishna Kumar Manoj

ଛିଡି ଯାଇଥିବା କ୍ଷୀରକୁ ଫିଙ୍ଗିଦେଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ କେମିତି ବ୍ୟବହାର କରିବେ!

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More