Recipes & Food

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ତିଆରି ହୁଏ ରେଶମି ପନିର

ଆପଣମାନେ କେବେ ରେଶମି ପନିର ଖାଇଛନ୍ତି କି ? ଯଦି ଖାଇନାହାନ୍ତି  ତେବେ ଥରେ ଖାଇ ଦେଖନ୍ତୁ ଇଛା ହେବ ବାରମ୍ବାର ଖାଇବାକୁ । ଯଦି ଏହାର ରୋଷେଇ ପ୍ରଣାଳୀ ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ରେଶମି ପନିର ପ୍ରଣାଳୀ ।

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ

ପନିର- ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ,ପିଆଜ – ୧ଟି ,ଟମାଟୋ- ୧ଟି,ଶିମଳା ଲଙ୍କା – ୧ଟି ,ଅଦା ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ  – ୧ ଚାମଚ୍ ,ଧନିଆ ପାଉଡର – ୧ ଚାମଚ୍ ,ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ -୧/୪ ଚାମଚ୍ ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ – ୧ ଚାମଚ୍, କ୍ରିମ୍ – ୧/୨ କପ୍ , ଧନିଆପତ୍ର – ୧/୨ କପ୍ ,ଗରମ ମସଲା ୧ ଚାମଚ୍ , ଜିରା – ୧ ଚାମଚ୍ , ପାଣି ୧/୨ କପ୍ , ତେଲ ଓ ଲୁଣ ସ୍ୱାଦ ଅନୁସାରେ ।

ପ୍ରଥମେ ପିଆଜ , ଟମାଟୋ ଓ ଶିମଳା ଲଙ୍କାକୁ ଲମ୍ବା କରି କାଟିଦିଅନ୍ତୁ । ଏକ ପ୍ୟାନରେ ତେଲ ଗରମ କରି ଜିରା ପକାନ୍ତୁ । ଜିରା ଫୁଟିବା ପରେ ପିଆଜ ପକାନ୍ତୁ । ପରେ ଏଥିରେ କଟା ହୋଇଥିବା ଟମାଟୋ  ଏବଂ ଶିମଲା ଲଙ୍କା ପକାଇ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ । ଏବେ ଅଦା ରସୁଣ  ପେଷ୍ଟ, ଧନିଆ ପାଉଡର , ହଳଦୀଗୁଣ୍ଡ  ପକାଇ ମଧ୍ୟମ ଆଂଚରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ  । ପରେ ଏଥିରେ ଅଳ୍ପ ପାଣି ସହିତ ପନିର ପକାଇ ଘୋଡାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।  ୧୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ କୁ ବନ୍ଦ କରି କ୍ରିମ ଏବଂ ଗରମ ମସଲା ପକାଇ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ  । ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ  ହୋଇଗଲା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ରେଶମି ପନିର । ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ପରସନ୍ତୁ  ଓ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ।

 

ପଢନ୍ତୁ :

ଆଲିଆଙ୍କୁ ଡେଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି କି ରଣବୀର କପୁର ?

 

Related posts

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ବାଇଗଣ ମସଲା

ENO Beuro

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ “ରାଜସ୍ଥାନୀ ମଖନିଆ ଲସି”

Ratnamani Moharana

ଆଜି ହିଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ପେଶାଲ ରାବିଡ଼ି ମାଲପୁଆ

ENO Beuro

Leave a Comment