• Home
  • LIFESTYLE
  • କ୍ୟାନସର ଓ ଟ୍ୟୁମର ରୋଗରୁ ପାଇପାରିବେ ମୁକ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ବଂଚାଇବେ ଜୀବନ
LIFESTYLE

କ୍ୟାନସର ଓ ଟ୍ୟୁମର ରୋଗରୁ ପାଇପାରିବେ ମୁକ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ବଂଚାଇବେ ଜୀବନ

ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚେରର ଉପକାରିତା

ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚେର ଆମର ଅନେକ କାମରେ ଆସିଥାଏ । ଆର୍ୟୁବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ୭୬୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସହିତ ଅନ୍ୟ ଏଗାରଟି ଚେର ମୂଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟନିକକୁ ଦୈନିକ ଥରେ ଲେଖାଏଁ ସେବନ କଲେ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।ଏହା କ୍ୟାନସର ଓ ଟ୍ୟୁମର ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି କରିଥାଏ ।ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ  । ନିୟମିତ ଭାବେ ଏହାର ସେବନ କରିଲେ ଯୌନ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । କେତେକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ମଣିଷ ଭିତରେ ଟ୍ୟୁମର ହେଉଥିଲେ, ତାକୁ ପ୍ରତିହିତ କରିଥାଏ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା । ଏତଦବ୍ୟତୀତ କ୍ଷୁଦ୍ର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଠାରେ କର୍କଟ କୋଷ ବୃଦ୍ଧିକୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ରୋକିଥାଏ ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ନିୟମିତ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସେବନ କରିଲେ ନିଶା ସେବନରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ସଂସ୍କୃତରେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାର ଅର୍ଥ ହେଲା ଘୋଡ଼ାର ବାସ୍ନା । ଏହା ମନୁଷ୍ୟର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ବିଶେଷ କରି ଅଶୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଏହା ଭଲ କାମ କରିଥାଏ ।

ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସେବନ କରିଲେ, ମସ୍ତିଷ୍କ ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ । ଏହା ନିଦ୍ରାକାରକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଗବେଷଣାରେ କୁହାଯାଇଛି । ମନରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା ଓ ଅବସାଦ ବା କ୍ଲାନ୍ତି ଦେଖା ଦେଉଥିଲେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାର ସେବନ ଏହାର ଉପଶମ ରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚୁର୍ଣ୍ଣ ସେବନ କରିଲେ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା ଦୂରୀଭୂତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହା ଥଣ୍ଡା ଓ କାଶର ନିଦାନ ଭାବେ ମଧ୍ୟ କାର୍ୟ୍ୟ କରିଥାଏ । ଟ୍ୟୁମର ଓ ଟ୍ୟୁବର କୁଲୋସିସ୍ ରୋଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ମହୌଷଧି ସଦୃଶ କାମ କରିଥାଏ ।

ପ୍ରତିଦିନ ଗରମ  କ୍ଷୀର ଏକ କପରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଚୁର୍ଣ୍ଣ ମିଶାଇ ସେବନ କରିଲେ ତାହା ମାନସିକ ରୋଗ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଠିକ ସେହିପରି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଦିନକୁ ଦୁଇ ଥର ଲେଖାଏଁ ୬୦୦ ରୁ ୧୦୦୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ଯାଏଁ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସେବନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାରେ ବିଶେଷ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ । ତେବେ ବେଳେ ବେଳେ ଏହାର ମାତ୍ରାଧିକ ସେବନ ଯୋଗୁଁ ଡାଇରିଆ, ବାନ୍ତି ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।

କ୍ୟାନସର ଓ ଟ୍ୟୁମର ରୋଗରୁ ପାଇପାରିବେ ମୁକ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ବଂଚାଇବେ ଜୀବନ ashwagandha plant

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆପଣ ଶୋଇବା ପରେ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କଣ

Related posts

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ “ପଣସ”! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହ ଆଉ କେଉଁ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ?

Krishna Kumar Manoj

ଧନତେରାସ ରେ ଭୁଲରେ ବି କିଣନ୍ତୁନି ଏସବୁ ଜିନିଷ, ହେଇପାରେ ସମସ୍ୟା

Krishna Kumar Manoj

ଚର୍ମରୋଗ ଓ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଚାଉଳ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More