ନିଜକୁ ଫିଟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?ତେବେ କରନ୍ତୁ ବ୍ରଜାସନ

ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଫିଟ ଓ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ବ୍ରଜାସନ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ । ଏହି ଆସନ କଲେ ମଣିଷର ଶରୀର ବ୍ରଜ ପରି ଦୃଢ ହେଉ ଥିବାରୁ ଏହାର ନାମ ବ୍ରଜାସନ ଦିଆ ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ରଜ ନାଡି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ।ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ବ୍ରଜାସନ କରନ୍ତୁ ।

ବ୍ରଜାସନର  ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ନିୟମ

ପ୍ରଥମେ ଆସନ ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁମାଡି ବସିବାକୁ ହେବ । ଦୁଇଗୋଡ ଆଣ୍ଠୁ ପାଖରୁ ପଛ ଆଡକୁ ମୋଡି ହୋଇ ରହିବ । ଦୁଇ ପାଡର ତଳିପା ଗୃହ୍ୟଦ୍ଵାରର ଦୁଇପାଖରେ ରହିବ । ଡାହାଣ ପାଦର ବୁଢା ଆଙ୍ଗୁଳି ବାମ ପାଦର ବୁଢା ଆଙ୍ଗୁଳି  ଉପରେ ରହିବ । ଦୁଇ ଜଙ୍ଘ ଆଣ୍ଠୁ ଉପରେ ଓ ନିତମ୍ବ ଗୋଇଠି ଉପରେ ରହିବ । ମେରୁଦଣ୍ଡ ସିଧା ରହିବ । ଦୁଇ ହାତ ଦୁଇ ଆଣ୍ଠୁ ଉପରେ ରହିବ । ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ସାମ୍ନା ଆଡକୁ ରହିବ ।

ଲାଭ :- ପାଦ,ଆଣ୍ଠୁ ଶକ୍ତ ହୁଏ ଓ ସହଜରେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ହୁଏ । ଖାଇବା ପରେ ଏହି ଆସନରେ ବସିଲେ ବହୁତ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

ମହିଳାଙ୍କ ମାସିକ ଧର୍ମରେ ଅନିୟମିତତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ପିଠି ଓ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଉପସମ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଗୋଡ଼ ବିନ୍ଧା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇ ଥାଏ ।

ନିୟମ :- ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରି ବ୍ରଜାସନ କରିବାକୁ ହେବ । ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ କଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ,ମାତ୍ର ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ କଲେ ଅନେକ ସମୟ ଯାଏ ବସି ହେବ ।

ସତର୍କତ :- ବେସୀ ସମୟ ବ୍ରଜାସନରେ ବସିବା ପରେ ଶବାସନ କରିବା ଉଚିତ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ରିଲିଜ ହେଲା ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମାଙ୍କ ‘ପରୀ’ ଟ୍ରେଲର :ଅନୁଷ୍କା ଭୟଙ୍କର ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି

ପାଦ,ଆଣ୍ଠୁ ଶକ୍ତ ହୁଏ ଓ ସହଜରେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ହୁଏ - 4.6

91%

ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରି ବ୍ରଜାସନ କରିବାକୁ ହେବ - 4.5

90%
4.5/5

Excellent!

ନିଜକୁ ଫିଟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ?ତେବେ କରନ୍ତୁ ବ୍ରଜାସନ

ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଫିଟ ଓ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ବ୍ରଜାସନ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ । ଏହି ଆସନ କଲେ ମଣିଷର ଶରୀର ବ୍ରଜ ପରି ଦୃଢ ହେଉ ଥିବାରୁ ଏହାର ନାମ ବ୍ରଜାସନ ଦିଆ ହୋଇଛି । ଏହା ବ୍ରଜ ନାଡି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ।ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ବ୍ରଜାସନ କରନ୍ତୁ ।

No Votes Yet

You're not rated yet