• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆପଣଙ୍କ ପୋଷାକରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରୁଛି କି ? ତାହାଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ
LIFESTYLE

ଆପଣଙ୍କ ପୋଷାକରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରୁଛି କି ? ତାହାଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ

ଶିତଦିନ ରେ  କପଡ଼ା ଶୁଖାଇବା ଖୁବ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣର କମ ପ୍ରଭାବ ଏହାର ବାଧକ ସାଜିଥାଏ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ଶିତଦିନେ ଓଜନିଆ କପଡ଼ା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହୋଇଥାଏ  । ଯେଉଁଥିପାଇଁ କପଡ଼ା ଶୁଖିବାକୁ ବହୁ ସମୟ ନେଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କପଡ଼ାରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ବାହାରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କିଛି ଉପାୟ ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅତି ସହଜରେ କପଡ଼ା ଶୁଖିଯାଇପାରିବ , ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କ ରେ ;

କପଡ଼ାକୁ ଶୁଖାଇବାର ସବୁଠାରୁ  ସରଳ ଉପାୟ ହେଉଛି କପଡ଼ାକୁ ରସି ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଇନ କରି ଶୁଖାଇବା । କେବଳ ଆମ ଦେଶରେ ଏଭଳି ହୋଇନଥାଏ ବରଂ ୱାସିଙ୍ଗ ମେସିନର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବିଦେଶୀମାନେ ମଧ୍ୟ କପଡ଼ାକୁ ଏହିଭଳି ଉପାୟରେ ଶୁଖାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କପଡ଼ା ଶୁଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଟିପ୍ସ ଜାଣିବା ଉଚିତ । କାରଣ କପଡ଼ା ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଖିପାରିବ ।

କପଡ଼ା ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖରାରେ ନ ଶୁଖିଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହା ଭଲ ଦେଖାଯାଇ ନଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ କପଡ଼ା ଧୋଇ ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ସପ୍ତାହକୁ ୨ରୁ ୩ ଥର ସଫା କରନ୍ତୁ । କମ କପଡ଼ାକୁ ଶୁଖାଇବା ଅତି ସହଜ ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଲମ୍ବା ସ୍ଥାନର ଅଭାବ ରହିଛି ତେବେ ରସିକୁ ଦୁଇ ଧାଡ଼ିକରି ବାନ୍ଧନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ରସି ମଧ୍ୟରେ ସମୟର ବ୍ୟବଧାନ ରହିବା ଉଚିତ । ନଚେତ କପଡ଼ା ଶୁଖିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ ।

କପଡ଼ାକୁ ଶୁଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଚିପୁଡ଼ିବା ଉଚିତ । ଚାଦର ଭଳି ମୋଟା ଜିନିଷରୁ ପାଣି ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ତାହାର ଶେଷ ଦୁଇ ପାଶ୍ୱର୍କୁ ଧରି ଭଲ ଭାବରେ ଚିପୁଡ଼ି ପାଣି ବହାର କରନ୍ତୁ । ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହାୟତା ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ପାଖରେ କେହି ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଖମ୍ବ କିମ୍ବା ରେଲିଂରେ ବାନ୍ଧି ପାଣି ବାହାର କରନ୍ତୁ ।

ଯଦି ପରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ କପଡ଼ା ଥଣ୍ଡା ଲାଗୁଛି ତେବେ ସେସବୁକୁ ଘରେ ଶୁଖାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ସକାଳେ ଏହାକୁ ଆଇରନ କରନ୍ତୁ ।

କପଡ଼ାର ଦୁଇ ପାଶ୍ୱର୍ରେ କ୍ଲିପ ଲଗାଇ ରସିରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ । କାରଣ କପଡ଼ାର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ କ୍ଲିପ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଠିକ ଭାବରେ ଶୁଖିପାରେ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପଡ଼ୁଥିବା ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରି କପଡ଼ା ଶୁଖାନ୍ତୁ ।

ଯଦି ଆପଣ ପାର୍ଟିରେ କିଛି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାହା ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇନାହିଁ ତେବେ ତାହାକୁ ଜଳରେ ଧୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ସର୍ଦ୍ଦି ଶେଷ ହେବାପରେ ଧୁଅନ୍ତୁ । କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଦୁଇ ତିନି ଘଂଟା ପାଇଁ ରସିରେ ଶୁଖାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଫୋଲ୍ଡ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଫ୍ରେଶ ରଖୁଥିବା ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ ।

ଆପଣଙ୍କ ପୋଷାକରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରୁଛି କି ? ତାହାଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ clothes

ପଢନ୍ତୁ ;

ଏଣିକି ଆପଣ ହ୍ୱାଟସଆପରେ ବି ଟଙ୍କା ପଠାଇପାରିବେ ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ?

Related posts

ମୋଟାପଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ସକାଳ ସମୟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ

Krishna Kumar Manoj

ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କ’ଣ ହୁଏ ?ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ୫ଟି ଉପକାରିତା

Krishna Kumar Manoj

ଜନ୍ମ ମାସରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ କେମିତି ଓ କେତେ ନିବିଡ

Krishna Kumar Manoj

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More