ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ କିପରି ରଖିବା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ସମସ୍ତଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ସେମାନେ ଖୁସିରେ ରହିବେ । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲୋଡା ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ।ଆଜିର ଯୁବପିଢିଙ୍କ ଚିନ୍ତା କେମିତି ନିଜ କୁ ଫିଟ ରଖିବେ। ପ୍ରଥମେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିଜ ହାତରେ । ସୁସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିବା ପାଇଁ କେତେକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭ୍ୟାସ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏସବୁ ଦିଗ ପ୍ରତି ଉପଯୁକ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଗଲେ, ଆପଣ ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିପାରିବେ ଓ ସୁଖମୟ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ଆପଣାଇ ପାରିବେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ କଥା ହେଲା ସୁନିଦ୍ରା ।

କେବେ ବି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ୍ରା ନେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ , କାରଣ ଶରୀର ଉପରେ ନିଦ୍ରାର ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି । ନିଦ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନ ହେଲେ ବା ଆବଶ୍ୟକତାଠୁଁ କମ୍‌ ଶୋଇଲେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମେଟାବଲିଜିମ୍‌, ମୁଡ୍‌, ଏକାଗ୍ରତା ଓ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଉପରେ ପଡ଼ିଥାଏ ।ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ୍ରା ନ ଗଲେ ଏହାଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ଥାଏ । ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମାତ୍ରାରେ ନିଦ୍ରା ଗଲେ, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ନୂତନ ଶକ୍ତିର ସଞ୍ଚାର ହୋଇ ଥାଏ । ଏଣୁ ପ୍ରତ୍ୟହ ସୁନିଦ୍ରା ଯାଆନ୍ତୁ ।

ଆପଣ ନିଜ କୁ ଫିଟ ରଖିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଯୋଗ ଓ ବ୍ୟୟାମ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସକାଳ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାର୍ଡେନରେ ଚାଳନ୍ତୁ । ନିୟମିତ ଠିକ ସମୟ ରେ ଖାଇବା ଖାଆନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଫିଟ ରଖି ପାରିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ସ୍ନାନାଗାର ବିଷୟରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର କ’ଣ କହେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଆପଣ ନିଜ କୁ ଫିଟ ରଖିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଯୋଗ ଓ ବ୍ୟୟାମ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସକାଳ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାର୍ଡେନରେ ଚାଳନ୍ତୁ - 4.4

88%

ନିୟମିତ ଠିକ ସମୟ ରେ ଖାଇବା ଖାଆନ୍ତୁ - 4.6

91%
4.5/5

Very Good!

ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ କିପରି ରଖିବା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ସମସ୍ତଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ସେମାନେ ଖୁସିରେ ରହିବେ । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲୋଡା ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ।ଆଜିର ଯୁବପିଢିଙ୍କ ଚିନ୍ତା କେମିତି ନିଜ କୁ ଫିଟ ରଖିବେ। ପ୍ରଥମେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିଜ ହାତରେ । ସୁସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିବା ପାଇଁ କେତେକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭ୍ୟାସ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏସବୁ ଦିଗ ପ୍ରତି ଉପଯୁକ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଗଲେ, ଆପଣ ନିଜକୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିପାରିବେ ଓ ସୁଖମୟ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ଆପଣାଇ ପାରିବେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ କଥା ହେଲା ସୁନିଦ୍ରା ।

5/5 Votes: 1 user

You're not rated yet