LIFESTYLE

ଗୋରା ଓ ସୁନ୍ଦର ତ୍ଵଚା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଆଳୁର ଫେସପ୍ୟାକ୍

ସୁନ୍ଦର ତ୍ୱଚା ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଇ ସୁନ୍ଦରତା ଯଦି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ମିଳେ ତାହେଲେ ଆହୁରି ଭଲ । ନିତିଦିନିଆ ଜୀବନରେ ମହିଳାମାନେ ତ୍ୱଚା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅସୁବିଧା ଯୋଗୁଁ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତାରେ ଥାଆନ୍ତି ।ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ମୁହଁରେ ବୟସାଧିକ୍ୟ ଦିଶିବାର ଛାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ସେମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଖୁବ୍‌ ଚିନ୍ତିତ ମଧ୍ୟ ଥାଆନ୍ତି । କାହାର ତ୍ୱଚା ଲୋଚାକୋଚା ହୋଇଥାଏ ତ, ପୁଣି କିଏ ବୟସ୍କ ଭଳି ଲାଗେ। ଆପଣ ଘରୋଇ ଉପଚାରରେ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଇପାରିବେ। ପାର୍ଲର ନଯାଇ ଘରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଫେସପ୍ୟାକ। ଆମ ନୀତିଦିନ ଜୀବନରେ ଖାଉଥିବା ପରିବା ମଧ୍ୟ ଆମ ରୂପ ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଆଳୁରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଘରେ ବସି ଫେସପ୍ୟାକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିପାରିବେ।

ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଆଳୁର ଫେସପ୍ୟାକ-

  • ଚେହେରାରେ ଚମକ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ପ୍ରଥମେ ଏକ ଆଳୁର ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ସେଥିରେ ୩ରୁ ୪ ଚାମଚ ମୁଲତାନି ମାଟି ଓ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଗୋଲାପ ଜଳ ମିଶାଇ ମୁହଁ ଓ ବେକରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଅଧଘଣ୍ଟା ପରେ ଧୋଇ ହୋଇ ପଡନ୍ତୁ । ଚେହେରାର ଚମକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ କୁଞ୍ଚନ ପଡି ନଥାଏ।
  • ଆଳୁ ରସ ନେଇ ସେଥିରେ ଅଳ୍ପ କିଛି କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ମିଶାଇ ମୁହଁ ଓ ବେକରେ ଲଗାଇ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହରେ ତିନି ଥର ଏପରି କରିବା ପରେ ଫରକ ଆପଣ ନିଜେ ଜାଣି ପାରିବେ।
  • ଗୋଟିଏ ଆଳୁର ରସ ନେଇ ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡାରେ ଧଳା ଅଂଶକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗୋଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ମୁହଁ ଓ ବେକରେ ଲଗାଇ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଧୋଇ ହେଇ ପଡନ୍ତୁ । ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ତ୍ଵଚାରେ ଫରକ ନଜର ଆସିବ ।
  • ଆଳୁ ଓ ହଳଦୀର ଫେସପ୍ୟାକ ନିୟମିତ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ରଙ୍ଗ ସଫା ହୋଇଥାଏ । ଆଳୁକୁ ପ୍ରଥମେ କୋରି ଦିଅନ୍ତୁ ବା ବାଟି ଦିଅନ୍ତୁ। ସେଥିରେ ଏକ ଚିମୁଟା ହଳଦୀ ପାଉଡର ଗୋଳାଇ ଚେହେରାରେ ଲଗାଇ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଧୋଇ ହୋଇ ପଡନ୍ତୁ।

ପଢନ୍ତୁ;

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ : ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭେଣ୍ଡି କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପାୟରେ କିପରି କରିବେ ବିଟ୍ ଫେସପ୍ୟାକ୍ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ପ୍ରତିଦିନ ଭୋଜନ ପରେ ଖାଇଲେ “ଗୁଡ” ମିଳିବ ଏହି ଲାଭ ! ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କୁ ଘରେ ରଖିଲେ କଣ ହୁଏ ନଜର ପକାନ୍ତୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment