• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା , ଶିଶୁଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ବଢାଇବା ପାଇଁ କେତେକ ତଥ୍ୟ
LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା , ଶିଶୁଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ବଢାଇବା ପାଇଁ କେତେକ ତଥ୍ୟ

ଶିଶୁର ବୁଦ୍ଧି ବିକାଶ ମା’ ପେଟରେ ଥିବା ବେଳେ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ତଥାପି ଜନ୍ମ ପରେ କେତୋଟି ବିଶେଷ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ତାହା ପିଲାଙ୍କୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶିଶୁଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ବଢାଇବା ପାଇଁ କେତେକ ତଥ୍ୟ  ବିଷୟରେ ;

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା , ଶିଶୁଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ବଢାଇବା ପାଇଁ କେତେକ ତଥ୍ୟ memory of child

ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ଶିଶୁ ପାଖରେ ଯେବେ ବି କଥା ହେଉଛନ୍ତି ସର୍ବଦା ସକରାତ୍ମକ ଏବଂ ସେ ଶିଖିଲା ଭଳି କଥା ହୁଅନ୍ତୁ । ବାରମ୍ଭାର ଏସବୁ କାନରେ ପଡିବା ଦ୍ୱାରା ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ ଭାଷା ଜାଣିବା ସହ ତା’ର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ପିଲା ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ କେବଳ ସଫ୍ଟ ଟଏଜ କିମ୍ବା ଗାଡି ଆଦି ମନ ଦେଇ ପଜଲ, ଲେଟର ଜଏ ଭଳି ଖେଳନା ଦିଅନ୍ତୁ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଖେଳର ଆନନ୍ଦ ନେବା ସହ ବୁଦ୍ଧି ଖଟାଇବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ।

ପିଲା କାନ୍ଦିବା ମାତ୍ରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ତା’ ପାଖକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ଯପରି ନ ଡରେ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ସର୍ବଦା  । କାରଣ ଏସବୁର ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପଡିଥାଏ । ଏ ସମୟରେ ପିଲାକୁ ନ ଡରିବା ଲାଗି ବୁଝାନ୍ତୁ । ସେ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁଦୃଢ ହେବ । ତା’ଛଡା ଅଭିଭାବକ ପିଲା ପାଖରେ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ସେ ସର୍ବଦା ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଥିବାରୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ସ୍ଥିର ରହି ଅଧିକ ବିକାଶ ହେବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରେ ।

ଦିନକୁ ତିନି ଥର ପିଲାଙ୍କୁ  ମାଲିଶ  କରନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ବୃଦ୍ଧି ସହ ଆରାମ ଲାଗିଥାଏ । ଯାହା କି ପିଲାର ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ । ବିଶେଷ କରି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବା ପ୍ରିମାଚ୍ୟୁର ପିଲାଙ୍କ ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ ଲାଗି ଏହା ବେଶ ଉପାଦେୟ  ଅଟେ ।

ଖାଇବା ବେଳେ ଅନେକ ଶିଶୁ କାନ୍ଦିଥାନ୍ତି । କେତେକ ଅଭିଭାବକ ଏଥିରେ ରାଗିଯାଇ ପିଲାକୁ ଖୁଆଇବା ବେଳେ ହସିଖେଳି ଖୁଆନ୍ତୁ । ଖାଦ୍ୟଗୁଡିକର ନାଁ ବଡ ପାଟିରେ କୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଏପରି ମଜାରେ ଖୁଆନ୍ତୁ, ଏହାଦ୍ୱାରା ପିଲା ଖାଦ୍ୟର ନାଁ ମନେରଖିବା ସହ ମସ୍ତିଷ୍କ ସକ୍ରିୟ ରହିବ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା , ଶିଶୁଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ବଢାଇବା ପାଇଁ କେତେକ ତଥ୍ୟ child

ପଢନ୍ତୁ ;

ଦରିଦ୍ରତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଘରେ ରାଶି ଅନୁଯାୟୀ ଗଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥାଏ ଲାଭ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ

Related posts

ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାନୀୟ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Krishna Kumar Manoj

କମଳା ଶୀତଦିନ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ

Krishna Kumar Manoj

ଦେହରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଲଗାଇବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More