LIFESTYLE

ଶୀତଦିନେ ହାତକୁ କିପରି ରଖିବେ ନରମ? ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର

hand

ଶୀତ ଦିନରେ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଦ୍ଵାରା ଚର୍ମ ନରମ ହୋଇଥାଏ। ଚର୍ମ ନରମ ହୋଇ ଯିବାରୁ ତାହା ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ। ଶୀତଦିନେ ପାଦ, ଓଠ ଫାଟିଥାଏ। ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପାୟ କରିବା ଉଚିତ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ-

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ହାତକୁ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍‌ ଲଗାଇ ମାଲିସ୍‌ କରନ୍ତୁ। ସକାଳୁ ଉଠି ହାତକୁ ନଖ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରତିଦିନ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାତ ମୁଲାୟମ୍‌ ଲାଗିଥାଏ।

ଏକ ପାତ୍ରରେ ନଖ ଉଷୁମ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ମହୁ, ଲେମ୍ବୁରସ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହି ପାଣିରେ ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାତକୁ ବୁଡାଇ ରଖନ୍ତୁୂ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୁଷ୍କ ସ୍କିନ୍‌ ନରମ ହୋଇଯାଏ।

hand

ପ୍ରତିଦିନ ବାଦାମ ତେଲରେ ହାତକୁ ମାଲିସ୍‌ କରନ୍ତୁ। ଏହି ତେଲରେ ମାଲିସ୍‌ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାତରେ ଥିବା ଡେଡ୍‌ ସ୍କିନ୍‌ ଦୂରେଇଯିବା ସହ ହାତ କୋମଳ ଲାଗେ।

ମଲାଇରେ ଲାକ୍ଟିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ରହିଛି, ଯାହା ସ୍କିନ୍‌କୁ ମୁଲାୟମ୍‌ କରିଥାଏ। ହାତକୁ ସଫ୍ଟ କରିବାକୁ ହେଲେ ଏକ ଚାମଚ ତାଜା ମଲାଇ ନିଅନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ହାତକୁ ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମସାଜ୍‌ କରନ୍ତୁ। ପରେ ନଖ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ।

ପଢନ୍ତୁ; ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପିତ

Related posts

କାନରେ ହେଡଫୋନ୍‌ ଲଗାଇ ଶୋଇବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା,ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ!

ENO Beuro

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଉପବାସ କରିବା ଦ୍ଵାରା ବଢିଥାଏ ବୟସ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଉପବାସ ଦ୍ଵାରା ମିଳୁଥିବା ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

ENO Beuro

କେଶ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରେ ଗେଣ୍ଡୁ ଫୁଲ ,ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ?

ENO Beuro

Leave a Comment