LIFESTYLE

ଶୀତଦିନେ ହାତକୁ କିପରି ରଖିବେ ନରମ? ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର

hand

ଶୀତ ଦିନରେ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଦ୍ଵାରା ଚର୍ମ ନରମ ହୋଇଥାଏ। ଚର୍ମ ନରମ ହୋଇ ଯିବାରୁ ତାହା ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ। ଶୀତଦିନେ ପାଦ, ଓଠ ଫାଟିଥାଏ। ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପାୟ କରିବା ଉଚିତ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ-

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ହାତକୁ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍‌ ଲଗାଇ ମାଲିସ୍‌ କରନ୍ତୁ। ସକାଳୁ ଉଠି ହାତକୁ ନଖ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରତିଦିନ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାତ ମୁଲାୟମ୍‌ ଲାଗିଥାଏ।

ଏକ ପାତ୍ରରେ ନଖ ଉଷୁମ ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ମହୁ, ଲେମ୍ବୁରସ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହି ପାଣିରେ ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାତକୁ ବୁଡାଇ ରଖନ୍ତୁୂ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୁଷ୍କ ସ୍କିନ୍‌ ନରମ ହୋଇଯାଏ।

hand

ପ୍ରତିଦିନ ବାଦାମ ତେଲରେ ହାତକୁ ମାଲିସ୍‌ କରନ୍ତୁ। ଏହି ତେଲରେ ମାଲିସ୍‌ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାତରେ ଥିବା ଡେଡ୍‌ ସ୍କିନ୍‌ ଦୂରେଇଯିବା ସହ ହାତ କୋମଳ ଲାଗେ।

ମଲାଇରେ ଲାକ୍ଟିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ରହିଛି, ଯାହା ସ୍କିନ୍‌କୁ ମୁଲାୟମ୍‌ କରିଥାଏ। ହାତକୁ ସଫ୍ଟ କରିବାକୁ ହେଲେ ଏକ ଚାମଚ ତାଜା ମଲାଇ ନିଅନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ହାତକୁ ୧୦ ମିନିଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମସାଜ୍‌ କରନ୍ତୁ। ପରେ ନଖ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ।

ପଢନ୍ତୁ; ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପିତ

Related posts

କେବଳ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନାରେ ନୁହେଁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହିତକାରୀ ଏହି ବୃକ୍ଷର ପତ୍ର

ENO Beuro

ଏହି ସବୁ କାମ ପରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ! ଜାଣନ୍ତୁ ;

ENO Beuro

ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଭୁଲରେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାମ

Ratnamani Moharana

Leave a Comment