LIFESTYLE

ଗରୁଡ଼ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କୁ ସତ କହୁଛି କି ମିଛ କହୁଛି କିପରି ଜାଣିବେ?

ଆପଣ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲେ, ତା’ର ମିଛକୁ ଧରିବା ଅସମ୍ଭବ । ଶରୀର ଭାଷା ମାଧ୍ୟମରେ ମିଛ କେମିତି ଧରାପଡିବ ଶିଖାଯାଉଛି । ବହୁ ପୋଥି ପୁରାଣରେ ବି ମିଛ ଧରିବାର କୌଶଳ ସଂପର୍କରେ ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଛି।

ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ଆପଣ ସାତଟି ସଙ୍କେତରୁ ଲୋକଟି ମିଛ କହୁଛି କି ସତ କହୁଛି ଜାଣିପାରିବେ । ଗରୁଣ ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଏକ ଶ୍ଲୋକ ଅନୁସାରେ ଶରୀରର ଆକାର, ସଙ୍କେତ, ଗତି, ଚେଷ୍ଟା, ବାଣୀ, ନେତ୍ର ଏବଂ ଭାବର ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀରୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ମନର କଥା ସହଜରେ ଜାଣିହୁଏ।

ଜାଣନ୍ତୁ-

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମିଛ କହୁଥାଏ ତା’ର ଶାରୀରିକ ସଙ୍କେତ ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯାଇଥାଏ । ହାତ-ପାଦ ହଲେଇବା ବ୍ୟତୀତ ଶାରୀରିକ ଗତିରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ । ହଡବଡ ହେବା, କଥା ନ ଶୁଣିବା ଆଦି ସଙ୍କେତରୁ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତି ମିଛ କହୁଛି।

ମିଛ କହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଟି ଆପଣଙ୍କ କଥା ଭଲ ଭାବରେ ନଶୁଣି ଏପଟ ସେପଟ ହେଉଥାଏ । ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥିର ହୋଇକି ବସିପାରେ ନାହିଁ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି କଥା ଲୁଚେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଏ ବା ମିଛ କହୁଥାଏ , ତା’ହେଲେ ସେ ବିନା ଅର୍ଥରେ ହସିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏମିତି ହସକୁ ଜାଣିପାରିବେ, ତା’ହେଲେ ସହଜରେ ତାର ମିଛକୁ ଜାଣିପାରିବେ।

ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବ୍ୟକ୍ତି କଥା କହୁଥିବା ସମୟରେ ମିଛ କହୁଥାଏ, ତା’ର କାନ୍ଧ ତଳକୁ ହୋଇ ରହିବ । ଚୌକି ଉପରେ ବସିଥିଲେ ସେ ବାରମ୍ବାର ଗୋଡ଼ ହଲାଉଥିବ । ତା’ର ହାତ ଥରୁଥିବ। ଏମିତି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିଲେ ଜାଣିବେ ଜଣେ ମିଛ କହୁଛି ବୋଲି।

ପଢନ୍ତୁ;କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ପିଜୁଳି ପତ୍ର! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପତ୍ର ଦ୍ଵାରା କେଶର କେଉଁ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂରହୋଇଥାଏ?

Related posts

ବିିବାହ ଦିନରେ ତ୍ୱଚାକୁ ସୁନ୍ଦର ଓ କୋମଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ଦେହର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଝାଳ ପାଇଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଲଜ୍ଜିତ ହେଉଛନ୍ତି କି ? ଅପାଣନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ଯୁବାବସ୍ଥାରୁ ନିୟମିତ ଭାବେ “ସେଓ” ଖାଇଲେ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫିଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment