LIFESTYLE

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ୬ ଘଂଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିଆ ହେବା ଦ୍ୱାରା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ “ଓଜନ” , ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ଆପଣ ମୋଟାପଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି? ଆପଣ ନିଜ ଓଜନ କମ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି , ଜିମ୍ ଯାଇ ଝାଳ ବୁହାଇବାକୁ ଅଳସୁଆ ଲାଗୁଛି କି ତେବେ ଅାପଣ କେବଳ ଠିଆ ହୋଇ ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ହ୍ରାସହାସ କରି ପାରିବେ। ଏମିତି ଏହି କଥା ଅାପଣଙ୍କୁ ଅାଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିପାରେ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ୬ ଘଂଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିଆ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ କମିଯିବ।

ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବସି ରହିବା ତୁଳନାରେ ଠିଆ ହେବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମିନିଟରେ ଅଧିକ ୦.୧୫ କ୍ୟାଲୋରୀ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ଏହି ଗବେଷଣା ମୁତାବକ ଯଦି ୬୫ କିଲୋ ଓଜନର କୌଣସି ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ବସିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦିନରେ ପାଖାପାଖି ୬ ଘଂଟା ଠିଆ ହୋଇ ରହନ୍ତି ,ତେବେ ତାଙ୍କର ୫୪ କ୍ୟାଲେରୀ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଏ ।

ଠିଆ ହେବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ କ୍ୟାଲୋରୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇନଥାଏ, ଏହା ସହ ମାଂସପେଶୀର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା, ହୃଦଘାତ , ମଧୁମେହ ଭଳି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଠିଆ ହେବାର ଫାଇଦା କେବଳ ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସୀମିତ ରହି ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ଲୋପେଜ୍ କହିଛନ୍ତି।

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ୬ ଘଂଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିଆ ହେବା ଦ୍ୱାରା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ “ଓଜନ” , ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ weight loss 1

ପଢନ୍ତୁ;

ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ପୁଣି ଆକ୍ରମଣ : ସେନା କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ୭ଜଣ ଯବାନ ଆହତ

Related posts

କେଉଁ ସ୍ଵଭାବର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ନଖ କାମୁଡ଼ିଥାନ୍ତି ? ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

ରାତ୍ରିଭୋଜନ ପରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ କାମ,ନଚେତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ!

Krishna Kumar Manoj

ଶୀତଦିନରେ ଶୁଷ୍କ ତ୍ଵଚା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ହେଉଛନ୍ତି କି ? ଅପାଣନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More