• Home
  • Recipes & Food
  • ଘରେ ସହଜରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଚକୋଲେଟ୍‌ ରାଭିଓଲି !
Recipes & Food

ଘରେ ସହଜରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଚକୋଲେଟ୍‌ ରାଭିଓଲି !

ଛୋଟରୁ ବଡ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଚକୋଲେଟ୍‌ । ସମସ୍ତେ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି । ଚକୋଲେଟ୍‌ ରାଭିଓଲିକୁ ଆପଣ ଜନ୍ମଦିନ ପାର୍ଟି, ଫ୍ୟାମିଲ ଗେଟ୍‌ ଟୁଗେଦର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିଶେଷ ଅବସରରେ ତିଆରି କରିପାରିବେ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସୁଆଦିଆ ଡେଜର୍ଟ ରେସିପିର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ ।

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ :-

୧ କପ୍‌ କୋକୋ ପାଉଡର, ୨ କପ୍‌ ଅଟା, ୪ଟି ଅଣ୍ଡା, ୨୦ ମିଲି ଅଲିଭ୍‌ ଅଏଲ, ୨୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ଆପ୍ରିକୋଟ୍‌, ୧୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ପାଇନ୍‌ ନଟ୍‌, ୫୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ପନୀର‌, ୨୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ଶୁଖିଲା ଟମାଟୋ, ୧ ଚାମଚ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଗୁଣ୍ଡ, ୩୦୦ ମିଲି ହେଭି କ୍ରୀମ୍‌, ୬ ସ୍କୁପ୍‌ ଭାନିଲା ଆଇସ୍‌କ୍ରୀମ୍‌, ସଜାଇବା ଲାଗି ୨ ଚାମଚ ଚକୋଲେଟ୍‌ ସସ୍‌ ।

ପ୍ରଣାଳୀ :-

ଏକ ବଡ଼ ପାତ୍ରରେ ଅଟା, କୋକୋ ପାଉଡର ଏବଂ ଅଲିଭ୍‌ ଅଏଲ ନେଇ ଭଲ ଭାବେ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ । ଅନ୍ୟ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଅଣ୍ଡାକୁ ଭଲ ଭାବେ ଫେଣ୍ଟି ଏହାକୁ ଅଟା ଥିବା ପାତ୍ରରେ ଢାଳନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବେ ଚକଟନ୍ତୁ। ଏହି ଚକଟା ଅଟାକୁ କୌଣସି ଥଣ୍ଡା ସ୍ଥାନରେ କିଛି ସମୟ ରଖନ୍ତୁ । ପରେ ଏହି ଅଟାକୁ ବେଲି ପତଳା ସିଟ୍‌ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ।

ଏହା ଭିତରେ ଭରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଆପ୍ରିକୋଟ୍‌ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଟମାଟୋକୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ କରି କାଟନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ଭଜା ପାଇନ୍‌ ନଟ୍‌, ପନୀର ଏବଂ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଗୁଣ୍ଡ ପକାଇ ଭଲ ଭାବେ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଅଟାରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ସିଟ୍‌ସରେ ରଖି ନିଜ ପସନ୍ଦର ଶେପ୍‌ରେ ରାବିଓଲି ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ଏବେ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ପାଣିରେ ସିଝାନ୍ତୁ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଏହା ଯେପରି ବେଶୀ ନ ସିଝେ । ଏହାକୁ ପାଣିରୁ ବାହାର କରି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ।

ସସ୍‌ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଡବଲ ବଏଲରରେ କ୍ରୀମ୍‌ ରଖି ଗରମ କରନ୍ତୁ । ପରେ ଏଥିରେ ଚକୋଲେଟ୍‌ ସସ୍‌ ଢାଳନ୍ତୁ । ଉକ୍ତ ପ୍ୟାନ୍‌ରେ ତିଆରି କରି ରଖିଥିବା ରାଭିଓଲି ପକାଇ ଏହା ନରମ ହେବା ଯାଏଁ ସିଝାନ୍ତୁ । ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲା ଚକୋଲେଟ୍‌ ରାଭିଓଲି। ଭାନିଲା ଆଇସ୍‌କ୍ରୀମ୍‌ ସହିତ ତୁରନ୍ତ ଗରମ ଗରମ ପରଷନ୍ତୁ ।

ଘରେ ସହଜରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଚକୋଲେଟ୍‌ ରାଭିଓଲି ! chocklet

ପଢନ୍ତୁ ;

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଅଟା ହଲୱା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

Related posts

ଘରେ କିପରି ରାନ୍ଧିବେ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଆଳୁ ମୁଗଲାଇ , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ?

Krishna Kumar Manoj

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏଗ ଫ୍ରାଏଡ ରାଇସ

Krishna Kumar Manoj

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ପାଳଙ୍ଗ ବରା

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More