LIFESTYLE

ବିସ୍କୁଟ କ୍ଷୀରି ଖାଇଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ତିଆରି ହୁଏ ବିସ୍କୁଟ କ୍ଷୀରି

ଆପଣ ଆଜି ଯାଏଁ ବିସ୍କୁଟକୁ ଚା ସହିତ ଖାଇଛନ୍ତି , ହେଲେ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ବିସ୍କୁଟ କ୍ଷୀରି ତିଆରି ହୁଏ । ଯଦି ଆପଣ ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ତାହା ହେଲେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ବିସ୍କୁଟରେ କ୍ଷୀରି କେମିତି ହୁଏ ଜଣାଇବୁ। ଏହି ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ କ୍ଷୀରିକୁ ନିଜ ଘରେ ଆରାମରେ ତିଆରି କରିପାରିବେ । ବିସ୍କୁଟ୍ କ୍ଷୀରି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବେଶି ସମୟ ଲାଗି ନଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ପକେଟ ବିସ୍କୁଟ୍ ଦରକାର ଯାହାକି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଲୁଣିଆ ହୋଇଥିବା ଦରକାର । ବିସ୍କୁଟର ଖଣ୍ଡକୁ କ୍ଷୀରରେ ମିଶାଇ କି ଖିରି ତିଆର କରନ୍ତୁ । ଆଜି ହିଁ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ଓ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ କ୍ଷୀରି ତିଆରି କରି ଖୁଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଵାଦର ମଜା ନିଅନ୍ତୁ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ତିଆରି ହୁଏ ବିସ୍କୁଟ କ୍ଷୀରି-

ବିସ୍କୁଟ କ୍ଷୀରି ତିଆରି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ-

  • କ୍ଷୀର- ୧ ଲିଟର
  • ଯେ କୌଣସି ବି ବିସ୍କୁଟ ହୋଇପାରେ – ବିସ୍କୁଟ ଗୁଣ୍ଡ ୧କପ୍
  •  ଚିନି – ୩/୪ କପ୍
  • ଭଜା କାଜୁ – ଏକ ଚାମଚ୍
  •  ଛୋଟ ଗୁଜୁରାତି ପାଉଡର – ୧/୪ଚାମଚ୍

ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ –

କ୍ଷୀରକୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ରଖି ଗ୍ୟାସରେ ବସେଇ ଗରମ କରନ୍ତୁ । କ୍ଷୀର ଫୁଟିବା ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ କରି ମଝିରେ ମଝିରେ ଚଲାନ୍ତୁ କାରଣ କ୍ଷୀର ଯେମିତି ତଳେ ଲାଗି ନ ଯିବ। ଏହି ସମୟରେ ବିସ୍କୁଟକୁ ଚୁରା କରି ରଖନ୍ତୁ । କ୍ଷୀର ଫୁଟି ଅଧା ହେବା ସମୟରେ ଏଥିରେ ଚିନି ଢାଳନ୍ତୁ । ଚିନି ମିଶିଯିବା ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏବେ ଖିରିରେ ବିସ୍କୁଟର ଗୁଣ୍ଡକୁ ଢାଳିକି ଠିକ୍ ଭାବେ ଗୋଳାନ୍ତୁ ଓ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଯେମିତି ଗୋଟା ଗୋଟା ବିସ୍କୁଟ ରହିନଯାଏ । ବିସ୍କୁଟକୁ ଠିକ୍ ଭାବେ ମିଶେଇବା ପରେ ଏଥିରେ ଡାଳଚିନି ଢାଳନ୍ତୁ । ଏହାପରେ କାଜୁକୁ ଅଳ୍ପ ଘିଅରେ ଭାଜନ୍ତୁ ଓ କ୍ଷୀରି ଉପରେ ସଜାଇ ଗରମ ବା ଥଣ୍ଡା କରି ନିଜ ପସନ୍ଦର ଖାଆନ୍ତୁ । ଏବଂ  ଆପଣ ଚାହିଁବେ ତ ନିଜ ପସନ୍ଦ ଅନୁସାରେ ବାଦାମ ବା ପିସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ । କ୍ଷୀରିରେ ବିସ୍କୁଟ ଦେବାପରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କାହାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା-

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ସଙ୍ଗୀତ କିପରି ମାନସିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣେ

ENO Beuro

ପାରାଲିସିସ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ଯୋଗ ଓ ଧ୍ୟାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦୂରହୋଇଥାଏ କ୍ୟାନସରର ଆଶଙ୍କା! ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

Leave a Comment