LIFESTYLE

କମ୍ପିଟେଟିଭ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବେ

କମ୍ପିଟେଟିଭ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବେ

ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ବହୁତ ପୋଷ୍ଟ ବାହାରୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବୋଂ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବହୁ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚିନ୍ତାରେ ଥିବେ ଯେ କେମିତି ଏବଂ କଣ କରିବେ । କାରଣ ଯେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ନର୍ଭସ ସମସ୍ତେ । ତେଣୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବେ ।

  • ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ମାନେ ପ୍ରଥମେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ଲାନ୍ କରି ପଢନ୍ତୁ । କେଉଁ ବିଷୟରେ ଆପଣ ଭଲ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କେଉଁ ବିଷୟରେ ନାହାଁନ୍ତି ତାକୁ ଜାଣନ୍ତୁ ।
  • ଯଦି ପାରୁଛନ୍ତି ସାଙ୍ଗସାଥି ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ପଢନ୍ତୁ । ଏମିତି ହେଲେ ଜଟିଳ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସହଜରେ ମନେ ରହିଯାଏ ।
  • ପରୀକ୍ଷାରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ନେଗେଟିଭ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରତି ସଜାଗ ରୁହନ୍ତୁ । ତରତର ହୋଇ ଭୁଲ୍ ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଉତ୍ତର ନଆସିଲେ ବରଂ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ।
  • ବେଳେ ବେଳେ ଏମିତି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଥାଏ ଯାହାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ଟିକେ କଷ୍ଟକର ଲାଗେ । ଅନେକ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିଦିଅନ୍ତି । ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକ ସମୟ ସେହି ପ୍ରଶ୍ନ ପିଛା ନଲଗାଇ ଅଲଗା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ ।
  • ୧୦୦ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପାଇଁ ଥାଏ ମାତ୍ର ୬୦ମିନିଟ୍ । ତେଣୁ ଘରେ ବସି ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ କିପରି ଦିଆ ଯାଇଥିବା ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିବେ ।
  • ଯେହେତୁ ପରୀକ୍ଷା ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଅଛି ତେଣୁ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । କେବଳ ଶାରୀରିକ ନୁହେଁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖନ୍ତୁ । ଅତ୍ୟଧିକ ଟେନସନ୍ ଏବଂ ଚାପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

 

  • କମ୍ପିଟେଟିଭ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବେ

ପଢନ୍ତୁ, ମାଗଣା ଓ ଶସ୍ତା ଯୁଗ ଗଲା, ଏଣିକି ରିଲାଏନ୍‌ସ ଜିଓ ଗ୍ରାହକ ଗଣିବେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା

Related posts

ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଧଳା ହୋଇଯାଉଛି କି? ତେବେ କେଶକୁ କଳା ରଖିବାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ENO Beuro

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଅମକୁ କେଉଁ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

ପ୍ରତିଦିନ ଟମାଟୋ ସୁପ୍‌ ପିଇବାଦ୍ଵାରା ମିଳିଥାଏ ଏହି ସବୁ ଉପକାର! ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

Leave a Comment