LIFESTYLE

ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ହେଉଛି କି!!! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣର ଉପାୟ

ସାଧାରଣତଃ ମୁହଁରେ ଅଧିକ ବ୍ରଣ  ହୋଇଥାଏ । ମୁହଁର ଏପରି କେତକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । ଯୁବକ ହୁଅନ୍ତୁ ବା ଯୁବତୀ କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା  ଦେଖା ଦିଏ । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି । ଶରୀର ବାହାର  ଭିତର ତତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ ।ଅଧିକ ବ୍ରଣ କପାଳ ଓ  ଗାଲରେ ହୋଇଥାଏ  । ଏହା ସହ ଓଠ ତଳେ ପାର୍ଶ୍ୱରେ, ନାକରେ , ଭୃଲତା ମଝିରେ ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କାରଣ  କଣ ହୋଇଥାଏ।

ଗାଲରେ ବ୍ରଣ – ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ବା ସୁଗାର  ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ଗାଲରେ ଅଧିକ ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ହେଲେ ମିଠା ଓ ଚିନି ଖାଇବା କମାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଅନୁସାରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ମିଠା ଓ ତେଲିଆ ଖାଦ୍ୟ କମ୍‌ ଖାଆନ୍ତୁ । ମୁହଁକୁ ପିରଷ୍କାର କପଡାରେ ଏକାଧିକ ଥର ପୋଛନ୍ତୁ । ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟାରୁ ଅନେକାଂଶରେ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ।
ନାକରେ ବ୍ରଣ- ଅଧିକ ମସଲା ଯୁକ୍ତ ତେଲିଆ  ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ନାକରେ ଅଧିକ ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । ଶୋଇବା ଏପଟ ସେପଟ, ରକ୍ତଚାପରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ହେଲେ ବି ନାକରେ ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ।
କପାଳରେ ବ୍ରଣ – କପାଳରେ ଅଧିକ ବ୍ରଣ ହେବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଚିନ୍ତା ଓ କମ୍‌ ନିଦ । ଆପଣ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଶୋଉ ନ ଥିଲେ , ଶୋଇବା ସମୟ ଏପଟ ସେପଟ ହେଲେ ଅଧିକ ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ହେଲେ ବି ଅଧିକ ବ୍ରଣ ହୁଏ ।
ଓଠତଳେ ଓ ପାର୍ଶ୍ୱରେ- ଓଠ ତଳେ ଓପାର୍ଶ୍ୱରେ ବ୍ରଣ ହେଲେ ଏହା ହରମୋନ୍‌ଗତ  କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ହରମୋନ୍‌ର ସ୍ତର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଆନ୍ତି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଛୋଟ ଓ ନାଲି ରଙ୍ଗର ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । ମହିଳାମାନଙ୍କର ଆଣ୍ଡ୍ରୋଜେନ୍‌ ସମସ୍ୟା ହେଲେ ଏଠାରେ ବ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ।
ପଢନ୍ତୁ: ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ସଞ୍ଜିବନୀ ବୁଟି ପରି କାମ ଦିଏ ଡିମିରି ଫୁଲ: ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

Related posts

ସ୍ମରଣଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ଏହି ଫଳ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରୀ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ପାରାଲିସିସ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ ଅଦା ଜୁସ୍‌, ଦୂର ହେବ ଅନେକ ସମସ୍ୟା

ENO Beuro

Leave a Comment