LIFESTYLE

ସଂକ୍ରାମକ ଜ୍ୱରର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି କି? ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ

ସାଧାରଣତଃ ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ ଆମେ ଭାଇରାଲ ଫିଭର୍ ବା (ସଂକ୍ରାମକ ଜ୍ୱର)ରେ ଶିକାର ହୋଇଥାଉ। ତାପମାତ୍ରା କମିବା-ବଢ଼ିବା କାରଣରୁ ଇମ୍ୟୁନିଟି ସିଷ୍ଟମ୍ ବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଜୀବାଣୁ ଅତିଶୀଘ୍ର ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହି ଜ୍ଵର ହେଲେ ଶୀଘ୍ର ଛାଡ଼ି ନ ଥାଏ। ଏହା ଶରୀରକୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ।

ଯଦି ଆପଣ ବି ଭାଇରାଲ ଜ୍ୱରରେ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ସବୁ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ୱନ କରନ୍ତୁ-

  • ଅଦା ଚା-ଭାଇରାଲ ଜ୍ୱରରୁ ଉପଶମ ଚାହୁଁଥିଲେ ଅଦା ତିଆରି ଚା ପିଅନ୍ତୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ଅଦା ଚାରେ ଆଣ୍ଟି ଇନ୍ଫ୍ଲାମେଟାରୀ ଗୁଣ ରହିଛି। ଯାହା ଶରୀରକୁ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ଦେଇଥାଏ।
  • ଦହି ଭାତ-ଦହି ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭାଇରାଲ ଜ୍ୱରରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ। ଦହି ପାଚନ କ୍ରିୟାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
  • ରସୁଣ-ପ୍ରତିଦିନ ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ। ଭାଇରାଲ ଜ୍ୱରରୁ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଯଦି କଞ୍ଚା ରସୁଣ ଖାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ସୁପ୍ ସହିତ ମିଶାଇ ଖାଇପାରିବେ।
  • ନଡ଼ିଆ ପାଣି-ନଡ଼ିଆ ପାଣିରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରଲାଇଟ୍ ରହିଛି। ଯାହା ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଡ୍ ରଖିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସଟେଣ୍ଟ୍ ରହିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଭାଇରାଲ ଜ୍ୱରରୁ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ; ଅଣ୍ଡାର କେଉଁ ଅଂଶ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ହାତ ପାପୁଲି ରେଖାରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ କିପରି ରହିବ

ENO Beuro

ନିଜେ ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖନ୍ତୁ, ହାତରେ ପିଆଜ ଘଷିବା ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ

ENO Beuro

ଆପଣ ପ୍ରତି ଦିନ ନଖ କାମୁଡୁଛନ୍ତି କି ? ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment