• Home
  • LIFESTYLE
  • ମୁହଁରୁ କଳା ଦାଗ ଯିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା
LIFESTYLE

ମୁହଁରୁ କଳା ଦାଗ ଯିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ମୁହଁରୁ କଳା ଦାଗ ଯିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର ;

ଶୀତ ଦିନେ ଅନେକଙ୍କ ମୁହଁରେ କଳା ଦାଗ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଦାଗ ରହିବା ଦ୍ଵାରା ମୁହଁର ସୈନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୁଏ। କଳା ଦାଗକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସହଜଉପାୟ ରହିଛି ।ପ୍ରଥମେ ଗୋଟେ ବାଉଲରେ କିଛି ବେସନ,ହଳଦୀ,ମହୁ ଓ କ୍ଷୀରକୁ ଭଲ ଭାବେ ମିକ୍ସ କରନ୍ତୁ ତାପରେ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ୧୫-୨୦ ମିନିଟ ରଖନ୍ତୁ। ତାପରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ମୁହଁକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଘରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଦାନ୍ତଘଷା ପେଷ୍ଟରେ ବି କଳା ଦାଗ ଭଲ କରିହେବ । କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ମୁହଁକୁ ଉଷୁମ ପାଣିର ବାମ୍ଫ ଉପରେ ଦେଖାନ୍ତୁ। ଏତିକି ବେଳେ ଟିକେ ସାବଧାନ ରହିବେ । କାରଣ ଅତି ଗରମ ବାମ୍ଫ ହେଲେ କଷ୍ଟ ହୋଇ ପାରେ । ବାମ୍ଫ ନେବା ପରେ ମୁହଁ ଟିକେ ନରମ ହୋଇଯିବ । ନରମ ହେବା ପରେ ଦାନ୍ତଘଷା ଟୁଷ୍ଟପେଷ୍ଟରେ ଅଳ୍ପ ଲୁଣ ଲଗାଇ ଏହି ଦାଗ ଉପରେ ଲଗାନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ଶୁଖିବା ପାଇଁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତି । ଶୁଖିଯିବାପରେ ଗୋଲାପଜଳକୁ ନେଇ ଏକ ଛୋଟ କପଡା ଉପରେ ଲଗାଇ ଗୋଲ ଗୋଲ ମାଲିସ କରି ମୁହଁରୁ ପେଷ୍ଟକୁ ଛଡାନ୍ତୁ । ଏପରି କଲେ କଳା ରଙ୍ଗର ତେଲିଆ ଅଂଶ ବାହାରି ଯିବ ।

ରାତିରେ ଶୋଇଲା ବେଳେ ଗୋଟେ ବାଉଲରେ ମସ୍ଜୋରାଇଜର ଓ ଅଲିଭ ତେଲକୁ ଭଲ ଭାବେ ମିକ୍ସ କରନ୍ତୁ ତାପରେ ମୁହଁ ରେ ଲଗେଇ ଶୋଇ ପଡନ୍ତୁ । ସଖାଳୁ ଉଠି ମୁହଁ କୁ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ମୁହଁରୁ କଳା ଦାଗ ଯିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା black spot

ପଢନ୍ତୁ;

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଶୀତଦିନେ ଓଠର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବା ?

 

Related posts

ରାଶିରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରେମରେ ପଡିଲେ ଲୋକମାନେ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି 

Krishna Kumar Manoj

ଘରେଇ ଉପଚାରରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ ଦୂର କରିବାକୁ ଚହ୍ନୁଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଖାଇଲେ ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ

Krishna Kumar Manoj

ଚେହେରାର ଚମକ ବଢାଇଥାଏ କଦଳୀ ଚୋପା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More