କ’ଣ କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାତିରେ ସୁ-ନିଦ୍ରା ହେବ? ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ଦିନମାନ ଥକା ହୋଇ ରାତିରେ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ଚାହିଁଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ନିଦ୍ରାହୀନତା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଦେଖାଗଲାଣି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ନିଦ୍ରା ନହୁଏ ତେବେ ଆପଣ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିବେ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ନିଦ୍ରା ହେବ-

  • ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ରଖି ସେହି ପାଣିକୁ ପିଅନ୍ତୁ। ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ରଖି ପାଣି ପିଇଲେ ନାନା ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ପେଟ ସମସ୍ୟା ବି ନିଦ ନହେବାର ଆଉ ଏକ କାରଣ ହୋଇଥାଏ।
  • ଶୋଇବା ବିଛଣା ନିକଟରେ ଜୋତା କିମ୍ବା ଡଷ୍ଟ୍‍ବିନ୍‌ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଅଜାଣତରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଅନ୍ୟମନସ୍କ କରାଏ। ଫଳରେ ଭଲ ନିଦ ହୁଏ ନାହିଁ।
  • ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣକୁ ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଉତ୍ତରକୁ ଗୋଡ଼ କରି ଶୋଇବାକୁ। ଏମିତି ଶୋଇଲେ ନିଶ୍ଚୟ ସୁନିଦ୍ରା ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।
  • ଶୋଇବାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଧ୍ୟାନ କରନ୍ତୁ। ଧ୍ୟାନ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତ କରେ। ମସ୍ତିଷ୍କ ଶାନ୍ତ ରହିଲେ ସୁନିଦ୍ରା ଆସିବାକୁ ଆଉ ବିଳମ୍ବ ହୋଇନଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ; କଞ୍ଚା ଆମ୍ବ ଖାଇବାଦ୍ଵାରା କଣ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା!

ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ରଖି ସେହି ପାଣିକୁ ପିଅନ୍ତୁ। - 8.9

89%

ଏହା ଅଜାଣତରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଅନ୍ୟମନସ୍କ କରାଏ। - 8.5

85%
8.7/10

Very Good!

କ’ଣ କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାତିରେ ସୁନିଦ୍ରା ହେବ? ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ଦିନମାନ ଥକା ହୋଇ ରାତିରେ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇବାକୁ ସମସ୍ତେ ଚାହିଁଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ନିଦ୍ରାହୀନତା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଦେଖାଗଲାଣି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ନିଦ୍ରା ନହୁଏ ତେବେ ଆପଣ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଭାବେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିବେ।

No Votes Yet

You're not rated yet