LIFESTYLE

ଶୀତଦିନରେ ତ୍ଵଚା ଶୁଷ୍କ ହେଇଯାଉଛି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ

ଶୀତଦିନ ଆସିଲାଣି । ସାଧାରଣତଃ ଏହି ସମୟରେ ତ୍ୱଚା ଶୁଷ୍କ ଦେଖାଯାଏ ଓ ତ୍ଵଚା ର ଉଜ୍ଜଳତା ହ୍ରାସ ପାଏ ।  ଯେତେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ମଶ୍ଚରାଇଜର, ତେଲ, କ୍ରିମ ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ ମୁହଁରେ ଚମକ ଆସେ ନାହିଁ । ତେବେ ଚମକ ପାଇଁ ବିଭିର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟ ତ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ଉପାୟ ରେ ଷ୍ଟିମ୍‌ ଜରିଆରେ ବି ଆପଣ ପାଇ ପାରିବେ ନିଜ ତ୍ୱଚାରେ ହଜିଯାଇଥିବା ଚମକକୁ। ତେବେ କିପରି କରିବା ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଘରୋଇ ଉପାୟ, ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକେଇବା ।

  • ତୁଳସୀ ପତ୍ର, ଅଲିଭ ତେଲ, ଗୋଲାପ ଜଳ,ଗ୍ରୀନ ଟି, ଲେମ୍ବୁ ରସ, ମହୁ କିମ୍ବା ଆଲୋଭେରା ରସ ଭିତରୁ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଯେକୌଣସି ଦ୍ରବ୍ୟ ଗରମ ପାଣିରେ ପକାଇ ଷ୍ଟିମ୍‌ ନେଇପାରିବେ ।
  • ଷ୍ଟିମ୍ ନେବା ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଏ ମୋଟା ତଉଲିଆ ଘୋଡାଇ ଗରମ ପାଣି ପାତ୍ରରେ ମୂହଁକୁ ଦେଖାନ୍ତୁ । ସେହି ବାମ୍ଫରେ ୫ ରୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବେ।
  • ମନେ ରଖିବେ  ଷ୍ଟିମ୍‌ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ତ୍ୱଚାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସ୍କ୍ରବର ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ । କେବଳ ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କୌଣସି ଫେଶୱାଶରେ ତ୍ୱଚାକୁ ଭଲ ଭାବେ ସଫା କରିବେ ।
  • ଷ୍ଟିମ୍‌ ନେବା ପରେ ହାଲକା ଉଷୁମ ପାଣିରେ ତ୍ୱଚାକୁ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇ ଦେବେ ଏବଂ ମୁଲତାନି ମାଟିର ଏକ ଫେସପ୍ୟାକ୍‌ ଲଗାଇବେ କିମ୍ବା ଟୋନର ସାହାଯ୍ୟରେ ତ୍ୱଚାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ପୋଛି ମଶ୍ଚରାଇଜର ଲଗାଇବେ । ଖାଲି ମହୁ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇପାରିବେ ।

ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଆପଣ ଏହି ଉପାୟରେ ଷ୍ଟିମ୍‌ ନେଇ ପାରିବେ ।

ଶୀତଦିନରେ ତ୍ଵଚା ଶୁଷ୍କ ହେଇଯାଉଛି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ

ପଢନ୍ତୁ, ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତି କି ବାଳାସନ ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳେ?

Related posts

ଏହି ଅକ୍ଷରରୁ ନାଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଝିଅମାନେ ହୋଇଥାନ୍ତି ସୂଚ୍ଛ ଓ ଖୋଲା ମନର!

ENO Beuro

କଥା କଥାରେ କାନ୍ଦୁଥିବା ଝିଅଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥାଏ ଏହି ସବୁ ଗୁଣ !

ENO Beuro

ଶରୀରରେ ଉଜ୍ଜଳତା ଏବଂ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଭୋଜନରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More