LIFESTYLE

ଦେଶୀ ଘିଅ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଥାଏ ଏହିସବୁ ଫାଇଦା ! ଜାଣନ୍ତୁ

ସମସ୍ତଙ୍କର ମନପସନ୍ଦ ଦେଶୀ ଘିଅରେ ପୁଷ୍ଟିକର ତତ୍ଵ  ଏବଂ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ଭରପୁର ଥାଏ । ଏହା ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ରହସ୍ୟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କଲେ ତ୍ୱଚାକୁ କୋମଳ କରିବା ସହ ଚମକ ଆସିଥାଏ ।

ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ବ୍ୟବହାର –

  • ଋତୁ ବଦଳିଲେ ଓଠ ଫାଟିବା ସହ ଶୁଖିଲା ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ହେଲେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ନାଭିରେ ଘିଅ ଲଗାଇ ୫ ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶୁଖିଲା ଓଠ କୋମଳ ହେବା ସହ ଗୋଲାପି ହୋଇଥାଏ ।
  • ଯଦି ଶରୀରରେ ହରମୋନାଲ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ କେଶ ଝଡୁ ଥାଏ ତେବେ ଦେଶୀ ଘିଅକୁ ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ କରି ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏପରି ନିୟମିତ କଲେ କେଶ ମୂଳ ମଜଭୂତ ହୋଇଥାଏ ।
  • ନ୍ୟୁଟ୍ରିସିୟନ୍ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଦେଶୀ ଘିଅରେ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହା ତ୍ୱଚାକୁ ପୋଷଣ ଦେଇଥାଏ । ଘିଅ ଖାଇଲେ ତ୍ୱଚା ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ।
  • ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଚେହେରାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ତିନି ଚାରି ବୁନ୍ଦା ଘିଅ ମୁହଁରେ ଭଲ ଭାବରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ । ଏପରି ନିୟମିତ କିଛି ଦିନ ଲଗାଇଲେ ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆସିବା ସହ କୋମଳ ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆପଣ ଡାଏଟ କରୁଛନ୍ତି କି?ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାଏଟ ସମୟରେ ଭାତ ନାଁ ରୁଟି ଖାଇବେ

Related posts

ମଦ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ! ନଚେତ ହୋଇପାରେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା

ENO Beuro

ସକାଳେ ପିଅନ୍ତୁ ଗୋଟାଏ ଗ୍ଲାସ କାକୁଡ଼ି ଜୁସ୍‌,ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

ENO Beuro

ମଦ ନିଶାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସରଳ ଉପାୟ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More