LIFESTYLE

ଏବେ ମଣିଷକୁ ମଶା କାମୁଡିଲେ ମରିବେ ମଶା

ମଣିଷକୁ କାମୁଡିଲେ ମରିବେ ମଶା

ଆମେରିକା ଓ କେନିୟାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଉପାୟ ବାହାର କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ମଣିଷକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ଔଷଧର ଓଭରଡ଼ୋଜ ଦିଆଯାଇ ଏପରି କରାଯାଇ ପାରିବ । ଏପରି ଔଷଧ ସେବନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଯଦି ମଶା ମାନେ କାମୁଡିବେ, ତେବେ କିଛି ଦିନ ପରେ ମଶାର ମୃତୁ ହେବ ।

କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଅଥବା ଦେହରେ ବିଭିନ୍ନ ଭାଗ ଫଳିଗଲେ , ତା ‘ ର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ଆଇଭରମେକଟିନକୁ ପ୍ରୋୟାଗ କରି ମଶାମାନଙ୍କୁ ଏଭଳି ନିପାତ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଏହି ଔଷଧ ଅଧିକ ମାତ୍ରରେ ସେବନ କଲେ ରକ୍ତ କିଛି ମାତ୍ରରେ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ତେଣୁ ସେଇ ରକ୍ତକୁ ସେବନ କଲେ ତା ‘ ର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ମଶାମାନେ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ଥାଆନ୍ତି । ଏଭଳି ଔଷଧର ଓଭରଡ଼ୋଯ ନେଲେ ତାହା ପ୍ରାୟ ମାସେ ଯାଏଁ ରକ୍ତରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ଥାଏ । ତେଣୁ ମାସେ ଭିତରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଯେତେ ମଶା କାମୁଡିଲେ , ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ମରିବା ସୁନିଶ୍ଚିନ୍ତ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୩୯ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରୋୟାଗ କରି କେନିଆ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚୁଟ ଏବଂ ୟୁଏସ ସେଣ୍ଟର ଫର ଡିଜିଜ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଏଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନସନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Related posts

ଖରାଦିନେ ମେକଅପକୁ ନେଇ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଖରାଦିନେ ମେକଅପ କିପରି ନେବେ

ENO Beuro

ରାଶିରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରେମରେ ପଡିଲେ ଲୋକମାନେ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି 

ENO Beuro

ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ରୋଗ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment