LIFESTYLE

ସର୍ବଦା ଖୋସା କରିବା କେଶ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କାରଣ ?

ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ନିଜ ଚୁଟିରେ ଖୋସା କରିଥାନ୍ତି  । ତାସହିତ ଆଜିକାଲି ଚୁଟିରେ ବନ୍ କରିବା ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍ ରେ ରହିଛି  । କିଛି ମହିଳା ଫ୍ୟାଶନ ପାଇଁ କେବେ କେବେ ଖୋସା କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେତେ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯୋଉଁମାନେ  ସର୍ବଦା ଚୁଟି ବାନ୍ଧି ରଖିଥାନ୍ତି  । କିନ୍ତୁ ସର୍ବଦା ଖୋସା କରିବା ଆମ କେଶ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ.

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କରଣ ;

-ଖୋସା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚୁଟି ପଛ ଆଡକୁ ଟାଣି ହୋଇଥାଏ ଓ ମୂଳରୁ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଚୁଟି ଝଡିବା ସମସ୍ୟା ବଢିଥାଏ।
-ଚୁଟିକୁ ସର୍ବଦା ବାନ୍ଧି ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଚୁଟିମୂଳର ଝାଳ କେବେ ଶୁଖି ନଥାଏ। ସେହିପରି ଚୁଟି ବନ୍ଧାହେବା କାରଣରୁ ଚୁଟିର ଚମକ କମ ହୋଇଥାଏ । ସେଥିାପାଇଁ ନିୟମିତ ଖୋସା କରିବା ବ୍ୟତୀତ କେବେ କେବେ କରନ୍ତୁ।
-କିଛି ମହିଳାମାନେ କେଶ ଧୋଇବା ପରେ ତାହାକୁ ଭଲଭାବେ ଶୁଖିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଓ ଖୋସା କରିଦେଇଥାଆନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା କେଶକୁ ପବନ ବାଜିନଥାଏ  । ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେଥିରୁ ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ ।
-ବାରମ୍ବାର ଖୋସା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଗ ଚୁଟି ଝଡିବା ସହ ମଥା ଚଉଡା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଖୋସା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡର ଉପର ଭାଗ ଖୁବ ତେଲିଆ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ।
ସର୍ବଦା ଚୁଟିକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ତେଲିଆ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଚୁଟିରେ ରୂପି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତେଲିଆ ଚୁଟି କାରଣରୁ ଏହା କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ସାଙ୍ଗେ ଉକୁଣି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ ;ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ବରକୋଳି ,ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା

Related posts

ମାଛ ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା , ନହେଲେ ହେଇପାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ

ENO Beuro

ତୁଳସୀରେ ଅଛି ଭରପୁର ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେଉଁ ରୋଗରୁ ଉପସମ ଦିଏ

ENO Beuro

ହୃଦଘାତ ଆସିବା ପୂର୍ବର ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ ?

ENO Beuro

Leave a Comment